Szefowie płacą za opiekę medyczną pracowników. Na razie
Koszty usług medycznych idą w górę. W niektórych krajach pracownik zmuszony jest dopłacać do wydatków poniesionych przez pracodawcę. W Polsce na razie za opiekę medyczną płaci szef
Koszty ponoszone przez pracodawców na opiekę medyczną i ochronę zdrowia swoich pracowników wzrosły w Europie o 3,3 % w 2010 roku. W takim samym tempie koszty opieki medycznej wzrosły w Polsce (3,3%). W Europie najwyższy wzrost kosztów dotyczył Irlandii i Wielkiej Brytanii - 4,9%. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych przeciętny koszt świadczeń zdrowotnych na jednego pracownika wzrósł o 6,9% w 2010 roku.
Pakiety medyczne bardzo popularne
Wzrost kosztów jest efektem postępu w medycynie w zakresie badań i stosowanych technologii. Starzenie się społeczeństw i niepewność na rynkach finansowych powodują, że rządy ograniczają poziom świadczeń z publicznej służby zdrowia w odpowiedzi na kurczące się budżety na wydatki publiczne.
- Rządy europejskich państw przenoszą koszty ochrony zdrowia na pracodawców i pracowników w formie wyższych podatków, obniżenia ulg podatkowych, ograniczenia świadczeń z publicznej służby zdrowia, prywatyzacji, wyższych kosztów świadczeń czy ograniczania dostępności usług medycznych. Z drugiej strony presję na pracodawców wywierają pracownicy oraz związki zawodowe, aby sponsorowana opieka medyczna była coraz lepszej jakości - komentuje Krzysztof Nowak, członek zarządu firmy Mercer.
Prywatna opieka medyczna (obejmująca zarówno obowiązkowe jak i dodatkowe dobrowolne programy) jest oferowana przez prawie wszystkich respondentów (93% firm) z krajów posiadających publiczną służbę zdrowia finansowaną z podatków (Irlandia, Wielka Brytania, Portugalia, Hiszpania czy Włochy). Natomiast w przypadku krajów, w których funkcjonują ubezpieczenia społeczne (np. Austria, Czechy, Francja, Niemcy, Polska, Szwajcaria i Holandia), prywatna opieka medyczna jest oferowana przez prawie trzy czwarte firm (74%) - wynika z badania "2010 Pan-European Health & Benefits Survey", przeprowadzonego w 14 krajach Europy i wśród 556 pracodawców. Niektóre z tych krajów mają niezwykle hojne i efektywne systemy ochrony zdrowia, co zmniejsza wartość sponsorowanego świadczenia medycznego. Koszty idą w górę
W krajach, w których publiczna opieka zdrowotna finansowana jest z podatków, pracodawcy wskazywali na nieco wyższy wzrost kosztów świadczeń zdrowotnych na jednego pracownika (średnio 3,7%), niż w krajach w których funkcjonują obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (średni wzrost – 2,9%). Respondenci z Wielkiej Brytanii i Irlandii odnotowali największy wzrost (po 4,9%), następnie Portugalii (4,1%) i Holandii (3,7%). Najniższy wzrost kosztów dotyczył Niemiec i Czech (wzrost odpowiednio o 1,7% i 1,8%).
Co ciekawe, większość respondentów (72%) nie wymaga od pracowników współfinansowania kosztów prywatnej opieki medycznej. Chociaż zależy to od kraju. 80% respondentów z Francji wymaga współfinansowania opieki medycznej przez pracowników, w porównaniu do Wielkiej Brytanii, gdzie zaledwie 8% firm nakłada taki obowiązek. Współfinansowanie opieki medycznej dla rodzin pracowników jest znacznie bardziej powszechne. Na przykład w Wielkiej Brytanii 47% respondentów wprowadziło takie rozwiązanie. Krzysztof Nowak komentuje: „Podział kosztów może wydawać się logicznym sposobem na obniżenie stale rosnących rachunków. Fakt, że nie jest to powszechnie stosowane rozwiązanie wynika nie tylko z różnych i utrwalonych praktyk rynkowych, ale również z przyjętych strategii wynagrodzeń, porozumień ze związkami zawodowymi czy zachowań innych firm. W niektórych krajach optymalizacja podatkowa i odliczenia wydatków na opiekę zdrowotną również wpływają na decyzje pracodawców odnośnie wysokości składki”.
Sposób na wartościowego pracownika
Pracodawcy nie chcą przenosić kosztów opieki medycznej na pracowników. Najważniejszym celem oferowania opieki medycznej przez nich jest przyciąganie i zatrzymywanie wartościowych pracowników. 37% wszystkich respondentów wskazało tę odpowiedzieć jako bardzo istotną, a kolejne 36% jako istotną.
"Możliwość wyróżnienia firmy na rynku pracy poprzez zapewnienie jej pracownikom i ich rodzinom dobrych świadczeń jest kluczowa zwłaszcza w czasie, kiedy elastyczność wynagrodzeń jest ograniczona. Firmy mają również świadomość, że zdrowi pracownicy są wydajnymi pracownikami, a ograniczanie świadczeń w dłuższej perspektywie może prowadzić do obniżenia wydajności. W interesie pracodawców leży, aby dać swoim pracownikom dobrą opiekę medyczną"- twierdzi ekspert firmy Mercer.