Szminka dla mężczyzny? Nietrafione prezenty od pracodawców

W grudniu pracodawcy wypłacają swoim pracownikom średnio o 5 procent więcej niż w listopadzie. Na to składają się dodatkowe premie świąteczne, "trzynastki", bony czy prezenty. Te ostatnie nie zawsze są trafione, zdarza się, że pracownik - zamiast się cieszyć - musi się martwić komu taki podarunek przekazać, żeby się "nie zmarnował".

Szminka dla mężczyzny? Nietrafione prezenty od pracodawców
Źródło zdjęć: © Fotolia

W grudniu pracodawcy wypłacają swoim pracownikom średnio o 5 proc. więcej niż w listopadzie. Na to składają się dodatkowe premie świąteczne, "trzynastki", bony czy prezenty. Te ostatnie nie zawsze są trafione. Zdarza się, że pracownik - zamiast się cieszyć - musi się martwić, komu taki podarunek przekazać, żeby się "nie zmarnował".

Wypłata trzynastej pensji zaczyna być popularna nie tylko w sektorze publicznym.

- Coraz częściej taką trzynastą pensję wypłacają też firmy prywatne - zwraca uwagę Bogumiła Pieńkowska z HRK - organizacji doradzającej w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Dodaje, że grudzień to również czas wypłacania handlowcom premii rocznych. Te zaś, w przypadku najlepszych pracowników, mogą sięgać równowartości nawet całorocznego wynagrodzenia.

Pracodawcy często też oferują też bony towarowe do sieci sklepów kosmetycznych, spożywczych, odzieżowych, restauracji czy kin.

- Dochodzi przy tym czasami do niezręcznych sytuacji - mówi Bogumiła Pieńkowska. Jak wyjaśnia, świąteczne wpadki pracodawców to na przykład podarowanie szminek mężczyznom czy zabawek osobom bezdzietnym. Wynika to najczęściej z umów barterowych między dwoma przedsiębiorstwami. Dzięki tym umowom firma ma dostęp do pewnych produktów na bardzo korzystnych warunkach.

- Trzeba uważać, bo taki nietrafiony prezent może rozczarować pracownika - podkreśla Bogumiła Pieńkowska.

Coraz więcej pracodawców inwestuje też w dodatki pozapłacowe, aby drobnymi gestami uprzyjemnić życie pracownikom. Słodycze, kosze z prezentami czy nawet dzień wolny w wigilię zaczynają być coraz bardziej popularnymi upominkami.

Tu trzeba dodać, że świąteczne bony, karty przedpłacone, premie czy trzynaste pensje podlegają opodatkowaniu. Dlatego ci, którzy taki prezent od pracodawcy otrzymali, będą mieli niższe grudniowe wypłaty, bo od nich zostanie odprowadzona dodatkowa kwota do urzędu skarbowego.

W badaniu HRK Payroll Consulting wzięło udział 40 tysięcy pracowników z dużych międzynarodowych firm reprezentujących wszystkie sektory gospodarki.

bonypensjeświęta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)