Trwa ładowanie...

Szpiegujące inteligentne zabawki. Zbierają dane o dzieciach i mogą stanowić zagrożenie dla ich prywatności

Inteligentne zabawki przeznaczone dla dzieci zbierają dużo danych o nich i mogą stanowić zagrożenie dla prywatności dziecka, często bowiem są podłączone do internetu, a niezabezpieczone odpowiednio - mówi . Jak podkreśla ekspertka, coraz częściej analogicznie do internetu rzeczy mówi się o tzw. internecie zabawek.

Szpiegujące inteligentne zabawki.  Zbierają dane o dzieciach i mogą stanowić zagrożenie dla ich prywatnościŹródło: 123RF.COM
d1xzcgc
d1xzcgc

Na początku roku niemiecki urząd regulacyjny BNetzA zdecydował o wycofaniu z rynku interaktywnejlalki, która może okazać się... szpiegiem. Urząd zaznaczył, że zabawka bez wiedzy rodziców może nagrywać rozmowy ich pociech oraz otoczenie, w jakim się znajdują. Blond włosy, kolorowa spódniczka, słodki uśmiech - niepozorna lalka dostępna jest również w Polsce.

Przed niebezpieczną zabawką, którą reklamuje slogan: wiem o was wszystko, ostrzegał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Ale zabawki jak w sieci były, tak dalej są - o czym pisaliśmy w finansach WP.

Kierownik Zespołu projektów społecznych w NASK Anna Rywczyńska ostrzega, żę na rynku dostępne są już różnego rodzaju inteligentne zabawki przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, w wielu wypadkach wyposażone w mikrofony, kamery rejestrujące i zapisujące zdjęcia dziecka, głosy i wypowiedzi bawiących się nimi dzieci. Wiele z nich sprzedawanych jest z aplikacjami, których używanie wymaga rejestracji w sieci. Zabawki takie łączą się z internetem za pomocą domowych sieci wifi.

Z przeprowadzonych przez NASK badań pilotażowych w ramach projektu "Cyfrowa rodzina: Internet zabawek - wsparcie dla rozwoju dziecka czy zagrożenie" wynika, że technologia smart jest coraz bardziej powszechna w naszym życiu. Prawie 56 proc. badanych ma inteligentne(smart) telewizory, 20 proc. ma lodówkę lub pralkę typu smart, a zabawki z możliwością podłączenia do sieci posiada ponad 10 proc. ankietowanych. Projekt składa się kilku elementów; testów wybranych zabawek i sprawdzaniu jak faktycznie pobierają informacje, analizy regulaminu prywatności i sprawdzenia funkcjonalności zabawek.

d1xzcgc

Rywczyńska powiedziała, że tzw. internet zabawek, jako część internetu rzeczy bazuje na technologii internetowej w związku z tym dotyczą go wszystkie problemy związane z cyberprzestępczością m.in. kradzieże zapisanych w zabawkach danych.

- Zabawka ma być tania, dlatego nigdy nie będziemy mówić o takich zabezpieczeniach, o których mówimy w innych rozwiązaniach - dodała.

Jak podkreśliła, rodzice, którzy chcą kupić takie zabawki, powinni podejmować decyzje bardzo świadomie. "Sprawdzić, jakie dane zabawka pobiera, w jaki sposób można wyłączyć np. kamerę czy mikrofon. I przede wszystkim przeczytać regulaminy dotyczące ochrony danych, które te zabawki pobierają. W uzasadnionych przypadkach, kiedy mamy wątpliwości, lepiej zrezygnować z zakupu takiej zabawki" - powiedziała.

- Również dzieci powinny być świadome, że takie zabawki zbierają dane - dodała.

d1xzcgc

Efektem badań NASK-u będzie m.in. darmowy poradnik, które ma zawierać informacje i porady dotyczące bezpieczeństwa związanego z inteligentnymi zabawkami podłączanymi do sieci. Gotowy ma być do końca roku.

W 2015 r. firma VTech z Hong Kongu, specjalizująca się w sprzedaży cyfrowych zabawek online przyznała, że włamano się do jej baz danych i ukradziono ponad 6 mln kont dziecięcych oraz podłączonych do nich 5 mln kont rodziców. Z ukradzionych danych cyberprzestępcy byli w stanie odtworzyć informacje, pozwalające na identyfikację takich danych jak imiona, nazwiska dzieci, ich wiek i płeć, zdjęcia, wiadomości chat.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) zajmuje się działalnością szkoleniową, edukacyjną oraz popularyzatorską związaną z internetem i zagrożeniami, jakie mogą się w nim pojawić.

d1xzcgc

Internet rzeczy (Internet of Things) to połączone ze sobą różne urządzenia przekazujące sobie dane, bez udziału człowieka, za pośrednictwem internetu. Najczęściej wśród połączonych urządzeń wymienia się sprzęt AGD: pralki, lodówki, telewizory, inteligentne liczniki prądu, samochody, domy, różne elementy infrastruktury miast itp. Według różnych szacunków do w 2020 r. do sieci ma być podłączonych od 25 mld do 50 mld urządzeń, a w 2019 r. rynek internetu rzeczy ma być wart 1,3 bln dolarów.

Krzysztof Markowski

d1xzcgc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xzcgc