Szpitale zmuszają pacjentów do kupowania leków?
Chrzanowski szpital powiatowy musi zapłacić 361 tys. zł kary za zmuszanie pacjentów do wykupowania recept, wypisywanych przez zatrudnionych przez placówkę lekarzy. Leki były niezbędne w czasie hospitalizacji. Takie działanie jest niezgodne z przepisami. Jak się okazuje - w podobny sposób postępują też inne szpitale.
Wszystko zaczęło się od skargi na szpital, opisanej przez "Gazetę Krakowską". Jej czytelniczka od samego ordynatora oddziału neurologii otrzymała receptę na medykamenty, które powinien przyjmować jej mąż w trakcie leczenia w szpitalu. Sprawą zajął się Narodowy Fundusz Zdrowia.
Leki obowiązkiem szpitala
Szpitale mają obowiązek zapewnić pacjentom wszystkie lekarstwa czy środki higieniczne niezbędne w czasie hospitalizacji, co wielokrotnie potwierdzał zarówno NFZ, jak i Rzecznik Praw Pacjenta. Ci, którzy interweniowali w tej sprawie w instytucjach nadzorujących chrzanowski szpital, otrzymali zwrot pieniędzy za lekarstwa. Niestety, natychmiast pojawiały się kolejne doniesienia.
NFZ po kolejnej skardze przeprowadził w placówce kontrolę. Przebadano 10 historii chorób z różnych oddziałów, w tym z neurologii i szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).
- Analiza dotyczyła zapewnienia hospitalizowanym pacjentom bezpłatnych leków, środków pomocniczych i wyrobów medycznych oraz prowadzenia dokumentacji medycznej, w szczególności potwierdzającej realizację świadczeń w okresie od 1 stycznia 2013 r. do dnia kontroli - mówi Jolanta Pulchna, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ.
Fundusz znalazł liczne nieprawidłowości. W kartach chorób były wpisy świadczące o stosowaniu leków dostarczanych przez pacjenta. NFZ nałożył na placówkę karę w wysokości 361 tys. 856 zł i 15 gr.
- Nie kwestionuję zarzutów wobec lecznicy. Zdaję sobie sprawę, że złamaliśmy przepisy i spodziewałem się kary. Uważam jednak, że suma, jaką nałożył fundusz, jest zbyt duża. Mam zastrzeżenia do kwoty i zamierzam je oficjalnie przedstawić - stwierdza dyrektor szpitala Krzysztof Kłos.
Kłos zarzeka się również, że już przed kontrolą uczulał swoich pracowników na to, by przestrzegali przepisów i dopiero po skargach dowiedział się o praktykach, stosowanych przez lekarzy i personel medyczny. Dyrekcja odwołała się od decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wymuszanie to standard w polskich szpitalach?
Ewa Skierka, której skarga przyczyniła się do wszczęcia kontroli, czuje satysfakcję z decyzji, jaką podjął NFZ. Kobieta prowadzi specjalny profil na Facebooku "STOP Bezprawiu Szpitali", którego celem jest doprowadzenie do zaprzestania podobnych praktyk. Zdaniem kobiety kara jest sprawiedliwa. Niestety, dostaje sygnały - zarówno od pacjentów jak i personelu medycznego - o stosowaniu tego typu praktyk także w innych polskich placówkach.
- Wymuszanie na pacjentach kupowania leków to normalna praktyka. Albo daje się im recepty albo na oddziale jest, co najwyżej, najtańszy paracetamol. Normą stał się już brak pampersów dla pacjentów - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską, zastrzegająca sobie anonimowość, pielęgniarka z jednego z większych warszawskich szpitali. - Nikt nigdy nie wydał takiego polecenia na piśmie, ale chodzi o to, by maksymalnie oszczędzać. Dlatego od dyrekcji wielokrotnie wychodziły ustne polecenia, by leki zapewniać tylko tym pacjentom, którzy się o nie wykłócają - dodaje nasza informatorka.
Szpital zmuszał Was lub kogoś z Waszej rodziny do wykupienia recepty? Nie zapewnił niezbędnych w terapii materiałów medycznych lub lekarstw? Piszcie na dajsygnal@dajsygnal.pl