Trwa ładowanie...

Sztandarowy program PiS. "Mieszkanie+" rozrasta się o domy jednorodzinne

Nie tylko mieszkania na wynajem. W ramach programu "Mieszkanie+" będą mogły być budowane także domy jednorodzinne. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski powiedział, że domy powstaną w miejscowościach, gdzie nie będzie zapotrzebowania na budynki wielorodzinne.

Sztandarowy program PiS. "Mieszkanie+" rozrasta się o domy jednorodzinneŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
dkl077e
dkl077e

- Budynki mieszkalne w programie "Mieszkanie+" (M+), powstające na gruntach Skarbu Państwa włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości, to nie tylko bloki - powiedział Żuchowski.
Jak wyjaśnił, inwestor na uzbrojonym w media gruncie będzie mógł postawić dom jednorodzinny, ale będzie to musiał zrobić w określonym czasie oraz w określonej technologii. - Jeżeli nie zdąży z inwestycją, grunt trafi do kolejnego chętnego - dodał.

Żuchowski przypomniał, że budynki na gruntach Skarbu Państwa będą mogły powstawać w różnych technologiach - tradycyjnej, drewnianej czy też z prefabrykatów. Wiceminister zaznaczył, że szczegółowe kryteria, m.in. technologię budowy, ustalą urzędnicy Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Program "Mieszkanie+" składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, oraz części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), którą na początku sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda.

Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo?

Ustawa o KZN wchodzi w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

dkl077e

Kryteria naboru najmu o czynszu normowanym w ramach działań pierwszego filaru programu "Mieszkanie+" będzie ustalał Krajowy Zasób Nieruchomości. Na podstawie lokalizacji nieruchomości, jej walorów oraz potrzeb gminy zostanie stworzony profil nabywcy. Dzięki niemu KZN będzie tworzył kryteria naboru w programie.

KZN przewidział pierwszeństwo w zawarciu umów najmu dla osób poszkodowanych wskutek żywiołów oraz osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.

Zakłada się, że pierwsze budynki mieszkalne w programie M+ na gruntach Skarbu Państwa włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza się możliwości wcześniejszej realizacji.

autorzy: Katarzyna Fiuk oraz Mariusz Polit edytor: Dorota Kazimierczak

dkl077e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkl077e