Szulc: OFE powinny ze sobą konkurować

Grzechem pierworodnym obecnego systemu emerytalnego jest brak zachęt dla Otwartych Funduszy Emerytalnych, by ze sobą konkurowały - powiedział podczas wtorkowej debaty w Sejmie nad zmianą systemu emerytalnego poseł PO Jakub Szulc.

Szulc: OFE powinny ze sobą konkurować
Źródło zdjęć: © WP.PL | Przemysław Jach

03.12.2013 | aktual.: 03.12.2013 15:15

Poseł przedstawiał stanowisko klubu Platformy Obywatelskiej wobec rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym. Zauważył, że zmiany te mają inny cel, niż uchwalone kilkanaście lat temu przepisy wprowadzające drugi filar ubezpieczenia emerytalnego. - Reforma emerytalna z 1997 r. to przede wszystkim przejście z systemu zaopatrzeniowego, w myśl którego każdy z nas przechodząc na emeryturę otrzymywał 60 proc. swojego wynagrodzenia z okresu ostatnich trzech miesięcy aktywności zawodowej na system, w którym przyszła emerytura będzie zależna wprost tylko i wyłącznie od tego, ile składki, każdy z nas podczas swej aktywności zawodowej, odprowadzi na rzecz swojej przyszłej emerytury - powiedział Szulc.

- Dzisiejsza ustawa to spojrzenie w przód po to, by zapewnić przyszłym emerytom bezpieczeństwo poprzez zbilansowanie systemu finansów publicznych - wskazał.

Poseł PO uważa, że dla przyszłych emerytów szczególnie niekorzystny jest brak konkurencji pomiędzy Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. - Efektem jest to, że jeżeli dzisiaj zestawimy średnią dynamikę przyrostu środków w OFE ze stopą waloryzacji według wskaźnika inflacji w Polsce, to okazuje się, że otrzymujemy bardzo podobne, bardzo zbliżone do siebie liczby - zauważył.

- Niezależnie od tego, czy środki będę miał zapisane na koncie w ZUS, czy dostępne (...) z drugiego filara, okazuje się, że stopy zwrotu są takie same. Jeśli stopy zwrotu są takie same, to dlaczego mam być zainteresowany tym, jaki wybiorę sobie fundusz? - wskazywał Szulc. - A jeżeli osiągamy bardzo zbliżone stopy zwrotu z inwestycji to czy nas, jako państwo stać na to, byśmy ponosili niewiarygodnie wysokie koszty funkcjonowania tego systemu - dodał.

Poseł zauważył również, że do tej pory brakuje przepisów, które określałyby sposób wypłat emerytur z OFE. Wytykał również Otwartym Funduszom Emerytalnym, że pobierają od przyszłych emerytów wysokie opłaty. - Nie ma zachęt do tego, żeby te prowizje obniżyć - powiedział Szulc. Przypomniał również, że na trzynaście działających na rynku funduszy emerytalnych, aż jedenaście nakłada prowizje na maksymalnym dopuszczanym przez przepisy poziomie.

Źródło artykułu:PAP
zusofedebata
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)