Szwajcarski bank Wegelin zapowiada zaprzestanie działalności

Działający od 1741 r. najstarszy szwajcarski bank prywatny Wegelin ogłosił, że zamyka działalność w następstwie orzeczenia sądu w Nowym Jorku uznającego go winnym dopomagania podatnikom USA w ukryciu 1,2 mld dolarów przed amerykańskimi władzami podatkowymi.

Szwajcarski bank Wegelin zapowiada zaprzestanie działalności
Źródło zdjęć: © AFP

Jak donosi telewizja Sky, Wegelin zapłaci 20 mln dolarów amerykańskim władzom podatkowym (Internal Revenue Service), zgodził się na przepadek sumy 15,8 mln dolarów złożonej a konto roszczeń, a wraz z odszkodowaniami i grzywnami zapłaci łącznie 57,8 mln dolarów.

Bank, przeciwko któremu władze USA rozpoczęły postępowanie w lutym 2012 r. początkowo twierdził, że nie podlega jurysdykcji USA, ponieważ nie ma tam swoich oddziałów, a jego działania były zgodne ze szwajcarskim prawem.

Gdy bank zignorował wezwania do stawienia się przed sądem, został ogłoszony zbiegiem uchylającym się przed wymiarem sprawiedliwości. Sky nazywa stosunek władz USA do Wegelinu "najbardziej agresywną rozprawą z zagranicznym bankiem w historii USA".

Jeden z partnerów Wegelinu Otto Bruderer powiedział przed sądem, że "bank miał świadomość, że postępuje niewłaściwie".

Według niego w latach 2002-10 Wegelin porozumiał się z niektórymi amerykańskimi podatnikami unikającymi zobowiązań podatkowych wobec władz USA, którzy wypełniali nieprawdziwe zeznania podatkowe i z pomocą banku lokowali pieniądze za granicą.

Jak zaznacza Sky, nie ma pewności, czy bank będzie musiał ujawnić dane osobowe swoich amerykańskich klientów. Nie wiadomo też, co dalej z trzema bankierami Wegelinu: Michaelem Berlinką, Ursem Frei'em oraz Rogerem Kellerem oskarżonymi indywidualnie w 2012 r., zanim zarzuty wobec nich nie zostały rozciągnięte na cały bank.

W oświadczeniu wydanym w czwartek w swojej głównej siedzibie w Sankt Gallen, kierownictwo banku stwierdziło, że Wegelin zaprzestanie działalności z chwilą zamknięcia postępowania sądowego w USA. Aktywa Wegelinu przejmie Reiffeisen Gruppe.

W 2009 r. inny bank szwajcarski UBS porozumiał się z amerykańskimi władzami podatkowymi ws. odroczenia postępowania prokuratorskiego przeciw niemu w sprawie uchylania się jego klientów od obowiązku podatkowego w USA płacąc grzywnę w wys. 780 mln USD i wydając nazwiska 4 tys. 450 klientów.

Władze USA prowadzą dochodzenie także wobec szwajcarskich banków Credit Suisse, Julius Baer oraz jedenastu innych, głównie lokalnych banków kantonalnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)