Trwa ładowanie...
zegarki
21-05-2016 09:30

Szwajcarski zegarek z kroplą najstarszego na świecie rumu

Rum Watch zostanie wyprodukowany w limitowanej edycji 100 sztuk.

Szwajcarski zegarek z kroplą najstarszego na świecie rumuFot: Speake-Marin
d1xekza

Rum Watch to wyjątkowy zegarek, w którym połączono świat szwajcarskiej precyzji z duchem karaibskich mórz i żeglarskich przygód. Jest to drugi na świecie zegarek wyposażony w kapsułę z alkoholem i pierwszy, we wnętrzu którego kryje się rum.

Nie jest to jednak zwykły trunek, ale Harewood Rum z 1780 r., czyli najstarszy rum na świecie. Rum Watch to zatem gratka zarówno dla miłośników unikatowych zegarków mechanicznych, jak również rzadkich i ekskluzywnych alkoholi.

Ta historia rozpoczęła się w roku 2014, kiedy to Mark Lascelles, brat ósmego Earla Harewooda, wraz z pracownikami posiadłości Harewood w środkowej Anglii postanowił pewnego dnia zejść do pałacowych piwnic. Razem mieli dokonać inwentaryzacji znajdujących się tam przedmiotów i alkoholi. Podczas wspólnego przeglądania starych, omszałych butelek odkryli prawdziwy skarb - rum z 1780 r. Trafił on do pałacowej kolekcji w początkach XIX w., w czasach gdy wyspa Barbados była jeszcze brytyjską kolonią. Zapomniany, przez dwa wieki spokojnie czekał i pokrywał się patyną czasu.

Niedługo po jego odnalezieniu butelka rumu Harewood 1780 trafiła do firmowej kolekcji Wealth Solutions. Przedsiębiorstwo jest ekspertem w dziedzinie budowy kolekcji unikatowych butelek alkoholu, dzieł sztuki, czy zegarków. Spirit Watches to linia zegarków mechanicznych, w których kryją się rzadkie i stare trunki. Dziś firma dzieli się swoją niezwykłą zdobyczą i po prawie 250 latach od wydestylowania wprowadza na rynek ten niezwykły rum w nowej odsłonie, jako część wyjątkowego projektu - Rum Watch.

d1xekza

Stworzenie tak wyjątkowego zegarka było możliwe dzięki współpracy firmy Wealth Solutions oraz szwajcarskiej manufaktury zegarków Speake-Marin, tworzącej ekskluzywne zegarki, które przetrwać mają próbę czasu zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Zegarek, będący efektem tej kooperacji, posiada 50-godzinną rezerwę chodu i jest dostępny w tytanowej i złotej kopercie Piccadilly, charakterystycznej dla manufaktury Speake-Marin. Jego koronka z kolei została wyposażona w kaboszon z akwamarynu w wersji tytanowej lub rubelitu w wersji złotej. Zegarek posiada również pojedynczą wskazówką godzinno-minutową, wzorowaną na tradycyjnej morskiej busoli.

Kapsuła z rumem Harewood 1780 została umieszczona na tarczy zegarka dokładnie na godzinie 11. Nie jest to oczywiście przypadek, lecz nawiązanie do starej morskiej tradycji. W brytyjskiej marynarce wojennej był to bowiem czas, w którym załoga otrzymywała swoją przepisaną regulaminem porcję rumu. Moment ten nazywano "Up Spirits", a w jego trakcie każdy marynarz miał prawo do wypicia jednej ósmej imperialnej pinty, czyli około 70 ml trunku.
Do tej tradycji sprzed wieków nawiązuje również napis: "Stand fast the Holy Ghost!", który został wygrawerowany na deklu zegarka. Była to bowiem komenda, którą zwoływano załogę na wydawanie rumu. Osobę, która zajmowała się dystrybucją trunku, zwano z kolei "Holy Ghost". Rum Watch zostanie wyprodukowany w limitowanej edycji 100 sztuk.

d1xekza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xekza