Trwa ładowanie...
d4jz2d1
d4jz2d1

Szwecja/ Bank centralny obniżył swą stopę referencyjną do 0,25 proc.

Szwedzki bank centralny Sveriges Riksbank obniżył w czwartek swą stopę referencyjną z 0,75 proc. do 0,25 proc., uzasadniając to niższą od oczekiwanej inflacją oraz tym, że naciski inflacyjne okazały się słabsze niż wcześniej sądzono.
Share
d4jz2d1

Jak informuje komunikat Riksbanku, jego zarząd uznał, że zmniejszenie stopy referencyjnej jest konieczne, by inflacja wzrosła do docelowego poziomu 2 proc. Nie oczekuje się, by podnoszenie stopy referencyjnej rozpoczęło się wcześniej niż w końcu 2015 roku - czytamy w komunikacie.

Zarząd Riksbanku wskazał, że niska stopa referencyjna przyczyni się do wzrostu podaży w całej gospodarce i da w efekcie zwiększoną inflację. Pozwoli także złagodzić skutki, jakie wywiera na szwedzkie kursy walutowe i inflację uprawiana obecnie na świecie polityka niskiego oprocentowania.

Będąca jednym z głównych instrumentów sterowania podażą pieniądza stopa referencyjna (repo rate) dotyczy krótkoterminowych kredytów, udzielanych przez bank centralny bankom komercyjnym pod zastaw papierów wartościowych. (PAP)

dmi/ mhr/

d4jz2d1

Podziel się opinią

Share
d4jz2d1
d4jz2d1