Trwa ładowanie...

Szwecja rozczarowana propozycją budżetu UE

- Budżet przedstawiony przez Komisję Europejską jest zbyt duży - stwierdziła w czwartek szwedzka minister ds. europejskich Birgitta Ohlsson, komentując propozycję zwiększenia o 5 proc. wysokości budżetu UE na lata 2014-2020 w porównaniu z poprzednim okresem.

Szwecja rozczarowana propozycją budżetu UEŹródło: Jupiterimages
d39vuns
d39vuns

- Unia Europejska powinna przeprowadzić ważne reformy konieczne, by konkurować w przyszłości z Indiami, Chinami i innymi częściami świata. To nie jest zawarte w tym budżecie i jestem nim bardzo rozczarowana - stwierdziła Birgitta Ohlsson.

- Pozytywnie oceniam proponowane zwiększenie nakładów na badania naukowe, infrastrukturę, wymiar sprawiedliwości i politykę zagraniczną, ale wysiłki te muszą być finansowane poprzez redukcję polityki regionalnej oraz rolnej - uważa szwedzka minister ds. UE.

Birgitta Ohlsson obawia się również, że zaproponowane w budżecie rozwiązania przyczynią się do znacznego zwiększenia wkładu Szwecji do budżetu UE. - Unia musi być przykładem dla tych państw członkowskich, które są obecnie zaangażowane w duże oszczędności i reformy - podkreśliła Birgitta Ohlsson.

Szwecja jest jednym z płatników netto do unijnej kasy.

Jak wynika z propozycji przyjętej w środę przez KE, nowy 7-letni budżet UE ma wynieść 972,2 mld euro. KE chce utrzymać na porównywalnym do obecnego poziomie fundusze na politykę rolną i spójności, ale zmienić je tak, by odblokować środki na inne polityki UE.

d39vuns
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39vuns