Szweda: decyzje rządu wpływają na umocnienie złotego

Decyzja rządu o sprzedaży euro oraz
podtrzymanie decyzji o wejściu Polski w tym roku do EMR2 jest
słuszna. Ma to wpływ na umocnienie się złotego - powiedział PAP analityk Open Finanse Emil Szweda.

Szweda: decyzje rządu wpływają na umocnienie złotego
Źródło zdjęć: © Open Finance

Decyzja rządu o sprzedaży euro oraz podtrzymanie decyzji o wejściu Polski w tym roku do EMR2 jest słuszna. Ma to wpływ na umocnienie się złotego - powiedział PAP analityk Open Finanse Emil Szweda.

W czwartek w południe euro kosztowało 4,68 zł. Europejska waluta najdroższa było we wtorek przed zapowiedzią rządu o planowanej sprzedaży tej waluty poprzez banki. Płacono za nią nawet 4,93 zł,

Szweda pozytywnie ocenił wypowiedź ministra Jacka Rostowskiego w czwartek w Sejmie w sprawie podtrzymania decyzji o wejściu Polski do ERM2.

_ Jest to dobra strategia, gdyż obecność w strefie ERM2 powinna sprzyjać stabilizacji notowań złotego _ - mówił. Podkreślił, że o stabilny kurs naszej waluty w ERM2 będzie musiał dbać zarówno Narodowy Bank Polski, jaki i Europejski Bank Centralny, który może w razie potrzeby na podtrzymanie kursu może dostarczyć nieograniczoną ilość euro.

Zdaniem analityka, przebywanie w korytarzu ERM2 powinno ustabilizować rynek, a moment na wejście do strefy jest lepszy niż rok temu. Zaznaczył, że wejście przy relatywnie niskim kursie podnosi konkurencyjność naszej gospodarki, choć zagrożeniem jest wzrost inflacji.

Jak powiedział, również środowa decyzja resortu finansów o sprzedaży części euro otrzymanych z Unii Europejskiej jest dobra, gdyż rząd ma więcej pieniędzy na realizację programów unijnych. Ponadto wpłynęła ona na umocnienie złotego. Zaznaczył, że rynek naszej waluty "był do tej pory bardzo płytki po stronie podaży walut".

Według Szwedy, inwestorzy nie dysponują nieograniczonymi środkami na tzw. spekulacje walutowe. _ Inwestorzy, którzy do tej pory grali na osłabieniu złotego, mogą dojść do wniosku, że przyszła pora na realizację zysków _ - tłumaczył Szweda.

Zdaniem analityka, poinformowanie o zamiarze interwencji oraz o środkach jakie rząd posiada na ten cel zrobiło "wrażenie na inwestorach". W jego opinii, krytyka tej decyzji, jest niesłuszna, gdyż "kryzys jest sytuacją nadzwyczajną, w której nie koniecznie trzeba stosować zwyczajowe procedury polegające na utajnieniu takich operacji".

Według Szwedy, kurs po jakim Polska znajdzie się w ERM2 jest obecnie nieznany, ale "musi on być zbliżony do rynkowego".

Rząd planuje wprowadzenie euro w 2012 roku i przystąpienie do mechanizmu ERM2 w połowie 2009 r. Mechanizm ERM2 przewiduje związanie polskiej waluty z euro.

Moment wejścia do strefy euro poprzedza uczestnictwo w mechanizmie ERM2, gdy przez dwa lata dana waluta jest już związana z euro, a jej kurs może się wahać w stosunku do kursu euro tylko o plus/minus 15 proc.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)