Szybki rozwój płatności zbliżeniowych
Liczba zbliżeniowych kart Visa wydanych w Polsce
przekroczyła już milion sztuk. Nośniki te, kluczowe dla rozwoju wygodnych i
bezpiecznych płatności za niewielkie zakupy są już wydawane przez 6 banków.
Następne trzy banki mają rozpocząć wydawnictwo kart Visa payWave na
przełomie 2010 i 2011 roku. i.
Liczba zbliżeniowych kart Visa wydanych w Polsce przekroczyła już milion sztuk. Nośniki te, kluczowe dla rozwoju wygodnych i bezpiecznych płatności za niewielkie zakupy są już wydawane przez 6 banków. Następne trzy banki mają rozpocząć wydawnictwo kart Visa payWave na przełomie 2010 i 2011 roku. To stawia Polskę w grupie trzech krajów najszybciej i na największą skalę wprowadzających ten system e-płatności.
W przyszłym roku kolejnych kilkunastu wydawców ma zaoferować swoim klientom zbliżeniowe karty Visa payWave, umożliwiające błyskawiczne płatności za małe zakupy (do 50 zł) bez podawania karty sprzedawcy czy wprowadzania kodu PIN, jak również bezpieczne płatności wykonywane w "tradycyjny" sposób za większe kwoty. Szybko rośnie również liczba placówek wyposażonych w najbardziej nowoczesne terminale oparte o technologię mikroprocesorową EMV, która umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych. Liczba terminali, w których można płacić zbliżeniowymi kartami Visa, a także telefonami komórkowymi z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa payWave, może sięgnąć nawet 12 tys. do końca roku, a w ciągu najbliższych 5 lat liczba takich najnowocześniejszych terminali ma osiągnąć około 200 tys.
- Bardzo cieszymy się z pierwszego miliona zbliżeniowych kart Visa wydanych w Polsce. Gratulujemy PKO Bankowi Polskiemu oraz Bankowi Zachodniemu WBK, dzięki którym te najnowocześniejsze karty Visa zaczęły być wydawane na masową skalę. Gratulacje kierujemy także do rozpoczynającego wydawnictwo zbliżeniowych kart Visa payWave mBanku oraz do wszystkich banków, które już je wydają lub przygotowują się do tego. Zdecydowane działanie polskich banków umożliwia wprowadzenie płatności bezgotówkowych do obszaru drobnych płatności, zdominowanych obecnie przez gotówkę oraz stawia Polskę, obok Wielkiej Brytanii i Turcji, w grupie trzech krajów najszybciej i na największą skalę rozwijających płatności zbliżeniowe w Europie - stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.
Autor: MJ