Trwa ładowanie...

Szybowanie dolara źródłem spadków? - komentarz posesyjny

Za nami sesja, podczas której, doszło do szerokich spadków wśród największych spółek. WIG20 stracił 1,3 proc. Szerszy WIG 1,1 proc. Mniejsze spadki notowały średnie spółki - mWIG40 zakończył dzień 0,7 proc. na minusie.

Share
Szybowanie dolara źródłem spadków? - komentarz posesyjnyŹródło: Fotolia, fot: jamdesign
d13nayj

Szybko pod kreskę powędrowała KGHM, jak to zwykle w jej przypadku, za sprawą taniejącego dziś metalu. Jeszcze wczoraj miedź drożała, ale dziś po publikacji słabych danych o konsumpcji w Chinach jej cena powędrowała w dół. KGHM okazała się dzisiaj najbardziej ciążącą indeksowi WIG20 z największym wolumenem obrotu 115 mln. ze spadkiem o 1,8 proc.

Bardziej neutralnie zachowały się kursy banków, za wyjątkiem BZWBK, który stracił 2 proc. i Alior ( -2,6 proc.). Za resztę spadku odpowiedzialne były spółki paliwowe i energetyczne: PGE, Orlen, PGNiG - spadki ponad 2 proc. Wśród 20-tki urosły tylko 4 spółki z Orange (+0,8 proc.) i Synthos (+0,5 proc.) na czele.

Sesja zaczęła się od spadków, które wyhamowały po 11-tej. Na kolejnych kilka godzin sytuacja ustabilizowała się, lecz w końcówce, na samym zamknięciu ujawniła się znaczna podaż. W efekcie WIG20 zamknął się na najniższym poziomie od 27 stycznia br. Powstała dość długa czarna świeca może prognozować wybicie w dół, lecz w ostatnich kilkunastu tygodniach wybicia nie doczekują się kontynuacji.

d13nayj

Mimo wszystko trochę zaskakuje słabość dzisiejszej sesji i stosunkowo duży nawał podaży. Skąd ona pochodzi, skoro fundusze inwestycyjne notują dodatki bilans wpłat i wypłat? Wiele średnich i mniejszy spółek jest od jakiegoś czasu chętnie kupowana i znajdują się w trendach wzrostowych. Jest to właśnie efekt popytu, które generują TFI, który powinien się jeszcze zwiększyć po ostatniej niespodziewanej obniżce stóp procentowych w Polsce.

Być może podaż pochodzi z zagranicy, a jej katalizatorem jest dzisiejszy gwałtowny skok wartości dolara.

Witold Zajączkowski
DM BOŚ

d13nayj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13nayj
d13nayj