Trwa ładowanie...

Szykuj się na kolejne podwyżki

Tym razem więcej będzie trzeba zapłacić za ciepło we własnym M. Wszystko przez decyzję Komisji Europejskiej. Ciepłownie będą musiały od 2013 roku płacić za część praw do emisji CO2 - donosi „Rzeczpospolita”.

Szykuj się na kolejne podwyżkiŹródło: Jupiterimages
d2q81qh

Oczywiście koszty opłat ciepłownie i elektrociepłownie przerzucą na swoich klientów. Taryfy za ciepło mogą wzrosnąć nawet o 30 proc. Dziś prawa do emisji CO2 dla zakładów są darmowe. Płacą tylko wtedy gdy nie zmieszczą się w wyznaczonym limicie. Po 2013 prawa te będą musiały nabywać prawa odpłatnie na specjalnych aukcjach.

Owszem na początku prawa do emisji na ciepło dostarczane do gospodarstw domowych mają być darmowe. Jednak Unia bardzo dokładnie określiła czym jest gospodarstwo domowe. W definicji nie mieszczą się m.in. żłobki, szkoły, czy przedszkola - informuje gazeta. To oznacza, że w 2013 roku polskie ciepłownie już w 2013 roku będą płaciły za około 25 proc. praw do emisji.

„Rzeczpospolita” przytacza wyliczenia Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Wynika z nich, że przy cenie praw na poziomie 40 euro za tonę emisji CO2 ciepło zdrożeje w Polsce o 30 proc. I choć teraz takie uprawnienia kosztują 17 euro, to analitycy nie mają złudzeń. Na tym rynku wzrost jest pewny.

d2q81qh

Dla przykładu EC Warszawskie rocznie emitują 5,8 mln ton CO2 rocznie. Dalia Łodź - 2,4 mln ton, krakowskie, poznańskie i wrocławskie ciepłownie po 1,6-1,7 ton… Drugim elementem budzącym kontrowersje jest sposób obliczania darmowej puli praw do emisji. Wzorem mają być emisje ze spalania gazu - informuje gazeta. A są one o 44 proc. niższe niż ze spalania węgla.

Eksperci zwracają uwagę na to, że konsekwencją takich regulacji będzie nie zmniejszenie, a zwiększenie emisji! Zdrożeje ciepło i energia elektryczna. Ludzie zrezygnują ze scentralizowanych systemów i przejdą na indywidualne, tradycyjne instalacje.

JK - wp.pl / Rzeczpospolita

d2q81qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q81qh