Ta praca to przygoda życia. Zostały ostatnie dni rekrutacji
Ruszyła rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną. Poszukiwane są osoby, do rocznej zimowej wyprawy, która planowana jest końcem 2024 roku. Chętni powinni się spieszyć, bowiem termin składania aplikacji mija 29 lutego 2024 - podaje w oficjalnym komunikacie organizator rekrutacji, Polska Stacja Antarktyczna.
Polska Stacja Antarktyczna to ośrodek naukowo-badawczy, który zlokalizowany jest u wybrzeża Zatoki Admiralicji w archipelagu Szetlandów Południowych. Jak co roku PSA poszukuje przedstawicieli wielu zawodów, w tym lekarzy, ratowników medycznych, ludzi do organizacji pracy w porcie, czy operatorów łodzi. W skład wyprawy wchodzą dwie grupy – całoroczna (zimująca), składająca się z ok. 8-10 osób i letnia - podkreślono w komunikacie.
Rekrutacja wstępnie miała trwać do 23 lutego. Natomiast została przedłużona do 29 lutego - powiedziała nam osoba z sekretariatu. Kolejnym krokiem do uzyskania wymarzonej posady jest selekcja, rozmowy kwalifikacyjne i szkolenia. Kto może tam pracować?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17
Poszukiwani chętni do pracy na Antarktydzie
Stacja działa przez cały rok, prowadząc projekty naukowe z zakresu meteorologii, glacjologii czy ekologii. Pierwsze rozmowy rekrutacyjne są planowane na marzec i kwiecień, a cała przygoda ma rozpocząć się od października 2024 do listopada 2025 roku. Jakie są wymagania?
- Potrzebujemy twardych podstawowych zawodów, jak osoba która wyprodukuje prąd, mechanik, który zadba o maszyny czy informatycy, którzy zadbają funkcjonowanie sprzętu IT oraz zapewnią łączność - powiedział Dariusz Puczko, kierownik jednostki organizacyjnej Stacja w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, w rozmowie z Polskim Radiem.
Do rocznej zimowej wyprawy, poszukiwani są:
- Kierownik Wyprawy;
- Energetyk/Elektryk;
- Mechanik maszyn budowlanych (m.in. konserwacja i remonty ciężkiego sprzętu przeprawowego — PTS-y, kutry KH-200, barki; skuterów śnieżnych i pojazdów samochodowych, w tym koparko-ładowarki Ostrówek, ciągnika Ursus, żurawia samojezdnego Terex, spycharki gąsienicowej Dressta, ładowarki teleskopowej JCB i koparko-ładowarki JCB);
- Administrator systemów IT/Informatyk (w zakres obowiązków wchodzi również obsługa łączności radiowej i satelitarnej);
- Elektronik/Opiekun sprzętu naukowego/Asystent terenowy (m.in. nadzór, konserwacja i remonty urządzeń łącznościowych i telefonicznych Stacji, kontrola i obsługa fotopułapek, glacjologicznych kamer poklatkowych, nadajników GPS, opieka nad Refugium "Demay".);
- Lekarz/Ratownik medyczny/Pielęgniarz;
- Obserwator ekologiczny (m.in. prowadzenie obserwacji i pomiarów w zakresie monitoringu gatunków wskaźnikowych, obrączkowanie ptaków);
- Operator łodzi – zodiak driver (obsługa, konserwacja i naprawy sprzętu pływającego);
- Operator bezzałogowych statków powietrznych (UAV).
Ponadto do grupy letniej potrzebni są także kucharze, pomocnicy kuchenni, opiekunowie części socjalnej, czy obserwator do spraw antropopresji i gatunków obcych. Wyprawa letnia potrwa od listopada do końca marca. "Podczas pobytu na Stacji wszyscy robią wszystko w miarę swoich możliwości i uprawnień, ponieważ niezbędna jest praca zespołowa" - zaznaczono na stronie rekrutacyjnej.
Zgłoszenia na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną przyjmowane są drogą elektroniczną. Szczegółowe wymagania oraz dokładny opis pracy stacji i zadań jakie czekają na ochotników w Antarktyce znajduje się na stronie internetowej arctowski.aq/rekrutacja.