Tak długo pracują Polacy. Rząd ujawnił dane. Wiek emerytalny do zmiany?
Czy wiek emerytalny w Polsce trzeba podwyższyć? Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby. Już dziś wielu Polaków, którzy nabywają prawa emerytalne, decyduje, by dalej pracować. Z danych resortu pracy wynika, że mamy w Polsce już 800 tys. pracujących emerytów.
O liczbie pracujących emerytów w Polsce dowiedzieliśmy się dzięki interpelacji, którą do resortu rodziny skierowała Urszula Pasławska, posłanki PSL - informuje portal pulshr.pl. Średni wiek pracujących emerytów wynosi obecnie 66,9 lat.
Dlaczego Polacy pracują tak długo? By mieć wyższe świadczenie. Ponad pół miliona z pracujących emerytów wciąż odprowadza składki emerytalne i rentowe od swojego wynagrodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspert krytykuje waloryzację i "trzynastki". "Nie pójdziesz na emeryturę w lutym, tracisz 15 proc."
To kobiety częściej dorabiają
Jak się okazuje, częściej też do emerytury dorabiają kobiety. Pod koniec grudnia 2021 r. stanowiły 57,7 proc. wszystkich pracujących emerytów.
Z danych przekazanych przez wiceministra Szweda wynika również, że emeryci najczęściej pracowali w branżach związanych z opieką zdrowotną i społeczną oraz z edukacją - informuje pulshr.pl.
Obecnie wiek emerytalny wynosi: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Odsetek emerytur minimalnych bądź niższych (otrzymują je osoby, które osiągnęły wiek uprawniający do emerytury, ale nie miały 20–25 lat stażu pracy) to około 10 proc. W 2060 r. będzie sześciokrotnie wyższy. To dlatego eksperci coraz częściej mówią o konieczności podniesienia wieku emerytalnego.
- Przy bieżącym wieku emerytalnym, 78 proc. społeczeństwa urodzonego po 1980 r. będzie otrzymywać emeryturę minimalną i będzie nas to kosztować 4,5 proc. PKB - ostrzegała w "Rozmowie w południe" w RMF FM prof. Joanna Tyrowicz, członkini z Rady Polityki Pieniężnej.
Rząd: nie zmienimy wieku emerytalnego
Piotr Muller, rzecznik prasowy rządu, w połowie stycznia powiedział, że rząd nie zamierza zmieniać przepisów związanych z wiekiem emerytalnym.
- My te przepisy obniżające wiek emerytalny, które wprowadziliśmy, zostawiamy, nie ruszamy ich - zapowiedział. Dodał, że jeśli PO dojdzie do władzy, wiek emerytalny może zostać podniesiony.
Do tych słów natychmiast odniósł się Donald Tusk, lider PO, zapewniając, że nie ma takich planów.
- Przyszli polscy emeryci i emerytki chcą sami decydować, kiedy przechodzić na emeryturę, więc sprawę uważam za zakończoną - stwierdził były premier. - Nie mam wątpliwości, że media związane z PiS będą starały się przekonywać, że nasze zwycięstwo w wyborach oznacza podniesienie wieku emerytalnego. Nie, nie oznacza. Nie będziemy podnosić wieku emerytalnego po wygranych wyborach - obiecał Tusk.
źródło: pulshr.pl