Trwa ładowanie...
d1vgwpn

Tak słowa szefa EBC wpłynęły na europejską walutę

Konkretne działania EBC mocno osłabią euro.
Share
Tak słowa szefa EBC wpłynęły na europejską walutę
Fot: Shutterstock/Lisa S.
d1vgwpn

Słowa wypowiedziane przez szefa EBC w poniedziałek osłabiły europejską walutę w stosunku do dolara. Nie zmieniło to jednak pozycji złotego względem euro. Na to będziemy musieli poczekać aż Mario Draghi zdecyduje się na konkretne działania.

Szef Europejskiego Banku Centralnego podczas czwartkowego wystąpienia powiedział, że bank nie zawaha się podjąć dodatkowych działań wspomagających gospodarki strefy euro, jeżeli wyniki marcowej rewizji polityki pieniężnej na to wskażą. Nie sprecyzował jednak, czy chodzi o obniżkę stóp, czy zwiększenie skali skupu aktywów.

Rynek odebrał to jednak jako sygnał do poluzowania nastawienia banku do pomocy gospodarkom strefy euro. Z tego powodu w poniedziałek euro osłabiło się w stosunku do dolara. Para EUR/USD znalazła się na najniższym poziomie od początku ubiegłego tygodnia. Większych zmian nie było jednak widać w stosunku do polskiej waluty. Za jedno euro płacimy we wtorek 4,39 zł.

d1vgwpn

Zobacz, jak zmieniała się cena euro w tym roku

- Podczas swojego wczorajszego wystąpienia w Parlamencie Europejskim Mario Draghi zapewnił, że Europejski Bank Centralny jest gotowy do działania podkreślając jednocześnie, że aktywnie muszą także działać rządy państw w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Szef EBC powtórzył, że na początku marca zostanie dokonana rewizja założeń polityki monetarnej i przebiegnie ona dwuetapowo - komentuje Anna Wrzesińska, analityk walutowy Noble Securities.

Ewentualne wprowadzenie konkretnych działań spowoduje mocne osłabienie euro, również w stosunku do złotego.

- Jeśli w marcu Mario Draghi rzeczywiście nie zawaha się pogłębić skali skupu aktywów, to oczywiście euro może wtedy mocniej stracić na wartości. Rynek oczekuje naprawdę silnych działań - komentuje Tomasz Witczak, analityk FMCM.

d1vgwpn

Podziel się opinią

Share
d1vgwpn
d1vgwpn