Trwa ładowanie...

Takie same zasady naboru dla każdego urzędnika

Prezydent i rzecznik praw obywatelskich chcą zmiany trybu przyjmowania pracowników państwowych. Urzędnicy byliby zatrudniani na podstawie nie trzech ustaw, lecz jednej ujednoliconej.

Takie same zasady naboru dla każdego urzędnikaŹródło: Jupiterimages
d2gd4qi
d2gd4qi

W administracji publicznej o przyjęciu do urzędu decyduje powszechny nabór, który jest upubliczniany. Nie brakuje jednak jednostek, które nie informują o wakatach, a ich szefowie przyjmują nowych pracowników bez procedur konkursowych. Prezydent i rzecznik praw obywatelskich domagają się zatrudniania urzędników na jednolitych i przejrzystych zasadach. Urzędnicy są w trzech korpusach: służby cywilnej, pracowników samorządowych i urzędów państwowych, i do każdego z nich mają zastosowanie inne przepisy. Kancelaria Prezydenta przekonuje, że nie ma powodu, aby pracownicy tych trzech rodzajów administracji mieli inne statusy prawne, wymagane kwalifikacje, system rekrutacji, prawa, obowiązki czy ponosili w zróżnicowany sposób odpowiedzialność.

Prezydencka administracja proponuje, by regulacje znalazły się w treści jednego aktu prawnego, który zawierałby zarówno wyodrębnione specyficzne regulacje właściwe każdemu z tych trzech obszarów, jak i części wspólne. A częścią wspólną mogłyby być zasady naboru.

d2gd4qi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gd4qi