Trwa ładowanie...

Takie same zasady naboru dla każdego urzędnika

Prezydent i rzecznik praw obywatelskich chcą zmiany trybu przyjmowania pracowników państwowych. Urzędnicy byliby zatrudniani na podstawie nie trzech ustaw, lecz jednej ujednoliconej.

Share
Takie same zasady naboru dla każdego urzędnika
Źródło: Jupiterimages
d19xa7u

W administracji publicznej o przyjęciu do urzędu decyduje powszechny nabór, który jest upubliczniany. Nie brakuje jednak jednostek, które nie informują o wakatach, a ich szefowie przyjmują nowych pracowników bez procedur konkursowych. Prezydent i rzecznik praw obywatelskich domagają się zatrudniania urzędników na jednolitych i przejrzystych zasadach. Urzędnicy są w trzech korpusach: służby cywilnej, pracowników samorządowych i urzędów państwowych, i do każdego z nich mają zastosowanie inne przepisy. Kancelaria Prezydenta przekonuje, że nie ma powodu, aby pracownicy tych trzech rodzajów administracji mieli inne statusy prawne, wymagane kwalifikacje, system rekrutacji, prawa, obowiązki czy ponosili w zróżnicowany sposób odpowiedzialność.

Prezydencka administracja proponuje, by regulacje znalazły się w treści jednego aktu prawnego, który zawierałby zarówno wyodrębnione specyficzne regulacje właściwe każdemu z tych trzech obszarów, jak i części wspólne. A częścią wspólną mogłyby być zasady naboru.

d19xa7u

Podziel się opinią

Share
d19xa7u
d19xa7u