Takie teraz listy śle skarbówka. Prawnicy alarmują: bezprawne działanie
Skarbówka wysyła do Polaków listy behawioralne. Robi to, gdy ma wątpliwości, czy podatnik poprawnie wykonuje obowiązki podatkowe, ale nie ma podstaw do kontroli. List od fiskusa zawsze kończy się tak samo: "będziemy monitorowali". Prawnicy alarmują: to działanie bezprawne.
Zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej jest zapewnienie obsługi i wsparcia podatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych. Pisma behawioralne są formą takiego wsparcia. Mają one na celu zachęcić podatników do dobrowolnego wywiązywania się z obowiązków podatkowych.
Pisma, niezależnie od tego, czego dotyczą i do kogo są adresowane, kończą się w ten sam sposób:
Będziemy monitorowali, jak zareagował Pan na to pismo. Jeżeli ma Pan pytania, zachęcam do kontaktu z osobą, której dane znajdzie Pan w polu 'Kontakt' - informuje prawo.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18
Serwis dotarł do zaleceń, które w sprawie pism behawioralnych wystosował 11 grudnia 2023 r. Mariusz Gojny, ówczesny podsekretarz stanu i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
"Charakter wyłącznie informacyjny"
Wytyczne zostały wysłane przez poprzednią ekipę rządzącą resortem finansów, ale zalecenia te nie zostały odwołane - informuje prawo.pl.
W odpowiedzi na pytania serwisu Ministerstwo Finansów podkreśla, że budowanie efektywnej współpracy z podatnikami, zachęcającej do dobrowolnego wywiązywania się z obowiązków podatkowych, pozostaje niezmiennym celem działania KAS. Dotychczas wydane zalecenia, procedury i zarządzenia są analizowane i będą oceniane z punktu widzenia aktualnych zadań stawianych KAS.
Dr hab. Stefan Płażek, adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim, w rozmowie z prawo.pl zwraca uwagę na eufemistyczne określenie "behawioralne", które kojarzy mu się z orwellowskim "Ministerstwem Miłości".
Zdaniem Płażka, bodźce behawioralne są stosowane na przykład w tresurze, a zastosowanie ich w kontekście podatkowym może sugerować próbę tresury podatnika w celu zwiększenia wpływów podatkowych przy minimalnym wysiłku ze strony urzędu skarbowego.
Według Ministerstwa Finansów pisma behawioralne mają wyłącznie charakter informacyjny i nie zobowiązują podatników do żadnych działań. Organ podatkowy informuje podatnika, że zauważył zdarzenie, które budzi wątpliwości. Dzięki temu podatnik może zweryfikować, czy prawidłowo i terminowo wypełnia obowiązki podatkowe - czytamy w serwisie.
Zdaniem urzędników MF pisma behawioralne zwracają uwagę na możliwe nieprawidłowości podatkowe. Mają zachęcić podatnika, żeby zastanowił się, czy opisane w piśmie zdarzenia mogą dotyczyć jego sytuacji.
Ministerialne wytyczne to kilkanaście stron instrukcji. Są także załączniki, które zawierają wzory pism, jakie powinni wysyłać do podatników naczelnicy urzędów skarbowych - informuje prawo.pl.
Kłamliwa sugestia ws. kar w pismach od skarbówki
Praktyka skarbówki niepokoi prawników. Dr hab. Stefan Płażek w rozmowie z serwisem zwraca uwagę, że katalog załączonych wzorów ma charakter otwarty, co oznacza, że można stosować behawioralną korespondencję w dowolnej sprawie. - Skoro podstawą jest jakieś nieokreślone bliżej "przeczucie" organu skarbowego, to jest to nadal odmiana działania uznaniowego, inaczej losowego.
Nie zaprząta uwagi twórców fakt, iż w znacznym rozmiarze korespondencja będzie wywoływała stres i dodatkowe a niepotrzebne działania oraz wydatki często zupełnie niewinnych podatników - uważa ekspert.
Prawnik dodaje, że tworzy się zupełnie nieznaną w prawie nową procedurę - "Będziemy monitorowali Pańską reakcję". Jak? - zastanawia się dr Płażek. Pisma zawierają także kłamliwą sugestię, że poprzez pozytywną reakcję na pismo uniknie się postępowania podatkowego, kontrolnego, czy np. odsetek lub ustawowych kar - czytamy w serwisie prawo.pl.
Jak odnajdujesz się w cyfrowym świecie? Weź udział w badaniu money.pl