Trwa ładowanie...
d19sb84
transport

Tanie oferty na wykonanie odcinka Trasy Słowackiego w Gdańsku

Jedenaście firm i konsorcjów złożyło oferty na wykonanie 3,2-kilometrowego odcinka Trasy Słowackiego w Gdańsku, prowadzącej na lotnisko. Organizatorzy przetargu są zaskoczeni niskimi cenami ofert.

Share
d19sb84

Konsorcjum Hydrobudowa złożyło najtańszą ofertę - 159 mln zł - na wykonanie 3,2-kilometrowego odcinka Trasy Słowackiego w Gdańsku, prowadzącej na lotnisko. Firma zadeklarowała zakończenie inwestycji w ciągu 20 miesięcy.

Publiczne otwarcie kopert z ofertami na realizację tej drogi odbyło się w piątek w siedzibie spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne (GIK), odpowiedzialnej za inwestycję.

O zwycięstwie w tym przetargu decyduje w 90 proc. cena, a w 10 proc. termin wykonania prac. Najtańsza złożona oferta wyniosła 159 mln zł, a najdroższa 280 mln zł. GIK oszacował, że budowa fragmentu Trasy Słowackiego od ul. Potokowej do Al. Rzeczpospolitej, biegnącego przez dwie dzielnice Wrzeszcz i Zaspę, kosztować ma blisko 342 mln zł.

d19sb84

- Nie spodziewaliśmy się, aż tak niskich ofert, z których oczywiście jesteśmy zadowoleni. Podejrzewam, że w sytuacji, kiedy rząd ogłasza poważne ograniczenia, jeśli chodzi o zakres inwestycji, to firmy bardzo mierzą w te przetargi, które zostały. Wygrywa tu chyba chęć uzyskania zlecenia przy minimalnym zysku - powiedział PAP prezes GIK Ryszard Trykosko.

O tym, czyja oferta otrzyma ostatecznie zamówienie, najpóźniej w poniedziałek zdecyduje komisja przetargowa GIK. W ciągu 10 dni firmy mogą składać odwołania. Sposób przeprowadzenia przetargu musi sprawdzić jeszcze Urząd Zamówień Publicznych.

Oprócz budowy dwóch jezdni (każda będzie mieć po dwa pasy ruchu) na wspomnianym odcinku, powstanie też m.in. wiadukt nad torami kolejowymi, estakada nad Al. Grunwaldzką oraz trzy tunele dla pieszych.

Na 7 lutego zaplanowano otwarcie kopert z ofertami na inny odcinek Trasy Słowackiego od ul. Spadochroniarzy do Budowlanych (2,8 km). Jego realizację przewidziano na 15 miesięcy, co oznacza zakończenie prac przed EURO 2012.

d19sb84

W przypadku dwóch pozostałych zadań związanych z Trasą Słowackiego (odcinek od al. Gen. J. Hallera do Węzła Marynarki Polskiej - ponad 2,1 km oraz od Węzła Marynarki Polskiej do Węzła Ku Ujściu, obejmujący m.in. budowę tunelu pod Martwą Wisłą - łącznie 2,4 km) drugi etap przetargu GIK ogłosi w I kwartale tego roku.

W piątek w siedzibie GIK otwarto też koperty z 11 ofertami na wykonanie pierwszej inwestycji związanej z budową Trasy Sucharskiego. Chodzi tu o przebudowę istniejącej już jednojezdniowej ulicy, o długości ponad 2,6 km, prowadzącej od Węzła Ku Ujściu do Terminalu Promowego Westerplatte.

Podobnie jak w przypadku budowy odcinka Trasy Słowackiego w tym przetargu podstawowym kryterium była także cena. Najniższa złożona oferta opiewała na blisko 9,5 mln zł. GIK przeznaczył na tę inwestycję ponad 23 mln zł.

O wyborze firmy, która wygrała przetarg, komisja przetargowa GIK zdecyduje w przyszłym tygodniu.

d19sb84

Podziel się opinią

Share
d19sb84
d19sb84