Trwa ładowanie...
d23cpic
03-10-2016 18:14

Tchórzewski: Moc elektryczna biogazowni rolniczych w Polsce przekroczyła 100 MW

Warszawa, 03.10.2016 (ISBnews) - Po otwarciu biogazowni rolniczej w miejscowości Tończa moc zainstalowana elektryczna wszystkich wytwórców biogazu rolniczego przekroczyła 100 MW, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

d23cpic
d23cpic

"Dzisiejsza uroczystość to kolejny milowy krok w kierunku rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce, w szczególności sektora biogazu rolniczego. Dzięki powstaniu tej biogazowni moc zainstalowana elektryczna wszystkich wytwórców biogazu rolniczego przekroczyła 100 MW" - powiedział Tchórzewski, cytowany w komunikacie.

Tchórzewski zwrócił uwagę, że w 2015 r. sektor biogazu rolniczego wytworzył ponad 400 tys. m3 biogazu.

"Liczymy, że w 2016 r., dzięki korzystnej dla wytwórców biogazu rolniczego zmianie regulacji ustawowych, nastąpi istotny wzrost ilości wytworzonego biogazu" - dodał.

Zauważył również, że zapisy nowej ustawy o OZE dają równe szanse na funkcjonowanie i konkurencję sektora biogazu rolniczego z innymi źródłami OZE, które funkcjonują w Polsce.

d23cpic

"Energetyka w przyszłości będzie się w znaczącej mierze opierać na rozproszonej i lokalnej generacji wykorzystującej m.in. stabilne i sprawdzone źródła odnawialne. Zaliczają się do nich biogazownie rolnicze - powiedział także.

Zdaniem ministra umożliwi to efektywne gospodarowanie złożami paliw kopalnych, które ulegają wyczerpaniu.

"Najważniejszymi oraz stabilnymi rodzajami OZE w Polsce są: biomasa, biogaz rolniczy, a także w najbliższych latach energetyka rozproszona, bazująca na modelu prosumenckim oraz na systemie klastrów energii" - podkreślił.

Minister wspomniał o roli jaką mają do odegrania powstające klastry energii.

d23cpic

"Klastry i funkcjonujące w ich ramach biogazownie rolnicze w przyszłości stanowić mogą dodatkową formułę prowadzenia przedsięwzięć gospodarczych na terenach wiejskich" - podkreślił. Jego zdaniem biogazownie rolnicze przyczyniają się do zapewnienia lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawy lokalnego środowiska naturalnego oraz zwiększenia konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki.

Szef resortu energii zwrócił również uwagę, że funkcjonowanie i rozwój sektora wytwarzania biogazu rolniczego w najbliższych latach pozwoli m.in.: na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz tworzenia tzw. lokalnych łańcuchów wartości dodanej m.in. przez aktywizację gospodarczą wsi oraz zwiększenie zatrudnienia wśród społeczności lokalnej oraz jednostek gospodarczych branży rolniczej i związanej z energetyką odnawialną.

W chwili obecnej realnie dostępny potencjał surowcowy produkcji biogazu, zawarty w produktach ubocznych rolnictwa i pozostałościach przemysłu rolno-spożywczego, wynosi około 1,7 mld m3 biogazu rocznie.

d23cpic

"W Polsce zużywa się rocznie ok. 14 mld m3 gazu ziemnego. Szacowana ilość biogazu po oczyszczeniu mogłaby pokryć około 10% zapotrzebowania kraju na gaz lub w całości zaspokoić potrzeby odbiorców z terenów wiejskich" - podsumował Tchórzewski.

Inwestorem biogazowni rolniczej zlokalizowanej w Tończy jest PGB Energetyka 2 Sp. z o.o. należąca do Polskiej Grupy Biogazowej S.A. Grupa powołana została w 2008 r. z zamierzeniem przygotowania do realizacji i eksploatacji biogazowni rolniczych w różnych regionach kraju.

Biogazownia budowana była z zaangażowaniem lokalnych firm instalacyjnych i budowalnych. Biogazownia służy wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracji. Moc zainstalowana elektryczna wynosi 1MW. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej wynosi ponad 8 000 MWh.

(ISBnews)

d23cpic
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23cpic