Trwa ładowanie...
d1ln60q
09-12-2015 19:40

Tchórzewski: możliwe odroczenie wejścia w życie ustawy o OZE (aktl.)

#
Dochodzi szerszy background
#

d1ln60q
d1ln60q

09.12. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Wejście w życie części ustawy o odnawialnych źródłach energii może zostać odroczone do połowy przyszłego roku - powiedział w środę dziennikarzom minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Chodzi o rozdział czwarty ustawy o OZE i zapisy dotyczące systemu aukcji. Rozdział ten miał wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

System aukcyjny ma polegać na tym, że rząd zamawia określoną ilość energii odnawialnej. Jej wytwórcy przystępują do aukcji, którą wygrywa ten, kto zaoferuje najkorzystniejsze warunki. W założeniu system aukcyjny ma stworzyć stabilne warunki dla rozwoju sektora OZE, bo projekty wybierane w systemie aukcyjnym przez 15 lat będą miały zapewnione wsparcie.

System aukcyjny miał zastąpić dotychczasowy system wsparcia energii odnawialnej (tzw. zielone certyfikaty).

d1ln60q

Według ustawy o OZE prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie ogłaszał, organizował i przeprowadzał aukcje na sprzedaż energii elektrycznej. Odbywają się one drogą elektroniczną, za pośrednictwem internetowej platformy aukcyjnej.

We wrześniu URE poinformował, że w przetargu ograniczonym na dostawę internetowej platformy aukcyjnej wybrał ofertę złożoną przez konsorcjum spółek za nieco ponad 3,683 mln zł.

Jak wyjaśnił Tchórzewski, pojawiły się sygnały, że w niektórych dziedzinach OZE mogą nastąpić bankructwa czy upadłości. "Trzeba tę sprawę zbadać. Nie wiem, czy to jest prawda, ale jeśli są zagrożenia - lepiej się powstrzymać, niż później mieć urwanie głowy" - powiedział minister, który w środę uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji energii.

Część zapisów ustawy o OZE weszła w życie na początku maja br.

d1ln60q

Pierwszą symulację aukcji OZE przeprowadziły w maju br. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Pricewaterhouse Coopers i kancelaria Domański Zakrzewski Palinka. Wzięło w niej udział ok. 140 podmiotów. Część ekspertów po przeprowadzeniu tej symulacji doszła do wniosku, że zapisy ustawy o OZE nie gwarantują neutralności technologicznej, bo różne technologie - wiatrowa, wodna czy słoneczna, biorące udział w aukcji - faktycznie ze sobą nie konkurują, a konkurencja dotyczy tylko części technologii.

Eksperci alarmowali też, że zagrożeniem funkcjonowania nowego systemu OZE może być tzw. underbidding, czyli składanie ofert przez wytwórców, którzy wcale nie mają możliwości, by je zrealizować.

d1ln60q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ln60q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj