Trwa ładowanie...

Tego na działkach robić nie wolno. Grozi mandat do 1,5 tys. zł

W okresie wiosennym działki ROD cieszą się ogromną popularnością. Jednak działkowicze muszą przestrzegać zasad. Za ich złamanie można dostać mandaty w wysokości od 500 do nawet 1,5 tys. zł.

Działkowcy muszą przestrzegać ustawy i regulaminuDziałkowcy muszą przestrzegać ustawy i regulaminuŹródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
d40exl1
d40exl1

W Polsce jest prawie 5 tys. rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). Na terenie o powierzchni niemal 44 tys. hektarów mamy aż 966 tys. zagospodarowanych działek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Czego nie wolno robić na działce ROD?

Działkowcy, którzy spędzają czas na popularnych ROD-ach, muszą pamiętać, aby przestrzegać zasad. Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", regulują je ustawa o ogrodach działkowych oraz Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD) wydany przez Radę Krajową Polskiego Związku Działkowców.

d40exl1

Nieprzestrzeganie przepisów może sprawić, że przyjemne aktywności na działce zamienią się w dotkliwą karę finansową. Katalog czynności, za które można dostać mandat, jest dość spory.

Na najniższą karę rzędu 500 zł narażają się m.in. osoby, które zanieczyszczają lub zaśmiecają przestrzeń publiczną. Z kolei 1 tys. zł mandatu można otrzymać za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. W tym przypadku w grę wchodzi także nagana lub areszt.

Najwyższe kary - w wysokości 1,5 tys. zł, grożą działkowcom, którzy nie dbają o porządek i czystość w obrębie nieruchomości. Identyczny mandat spotka osobę, która w miejscu ogólnodostępnym umieści nieprzyzwoity rysunek, napis lub ogłoszenie, lub używa nieprzyzwoitych słów.

Natomiast za zakłócenie spokoju, porządku publicznego, spoczynku nocnego oraz wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym działkowiczowi grozi areszt, ograniczenie wolności lub grzywna.

d40exl1

Nielegalna wycinka drzew też może skończyć się mandatem

Jednak nie tylko na ROD-ach musimy pilnować zasad. Wraz z nadejściem wiosny wiele osób planuje porządki również na prywatnych działkach. Jednak jak już informowaliśmy w WP, np. w przypadku wycinki niektórych drzew trzeba uzyskać stosowne pozwolenie.

W ustawie o ochrony przyrody znalazł się cały szereg wyjątków od tej reguły. Dla przykładu nie potrzebujemy zezwolenia, jeśli chcemy usunąć drzewo, którego obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza

  • 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Jeśli zdecydujemy się na nielegalną wycinkę drzewa, to grozi nam kara. Decyzję w tej sprawie podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wysokość kary to dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40exl1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40exl1