Trwa ładowanie...

Telekomunikacja Novum i Telepolska pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciwko Telepolska i Telekomunikacji Novum. Urząd zakwestionował takie praktyki firm telekomunikacyjnych, jak niewręczanie formularza odstąpienia od umowy czy żądanie zwrotu ulgi od konsumenta rozwiązującego umowę przed rozpoczęciem świadczenia usług.

Share
Telekomunikacja Novum i Telepolska pod lupą UOKiKŹródło: Jupiterimages
d55unfa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciwko Telepolsce i Telekomunikacji Novum. Urząd zakwestionował takie praktyki firm telekomunikacyjnych, jak niewręczanie formularza odstąpienia od umowy czy żądanie zwrotu ulgi od konsumenta rozwiązującego umowę przed rozpoczęciem świadczenia usług.

Do Urzędu napłynęło wiele skarg od konsumentów, rzeczników konsumentów czy zawiadomień przekazywanych przez Prezesa UKE na sposób zawierania umów przez Telepolskę i Telekomunikację Novum. Obaj przedsiębiorcy oferują dostęp do usług telekomunikacyjnych, zawierając z konsumentami m.in. umowy poza lokalem przedsiębiorcy. Zgodnie z prawem przedsiębiorca, który zawiera umowy w ten sposób, musi poinformować konsumenta na piśmie o prawie do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni oraz wręczyć wzór takiego formularza.

Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudza także zastrzeganie w umowach i pobieranie od konsumentów opłat wyrównawczych w sytuacji np. wycofania przez konsumenta zamówienia na usługę przed rozpoczęciem jej świadczenia. Zgodnie z prawem przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą dochodzić od konsumentów, w sytuacji rozwiązania umowy, jedynie równowartości ulgi przyznanej konsumentowi.

Prezes UOKiK we wszczętych postępowaniach sprawdzi, czy doszło do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. W konsekwencji może nałożyć karę finansową max. do 10 proc. przychodów każdego z przedsiębiorców.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d55unfa

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d55unfa
d55unfa