TFI mają sprawdzać możliwości finansowe swoich klientów
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI),
proponując swoje produkty, będą musiały uwzględnić sytuację
finansową potencjalnych klientów - przewiduje projekt
rozporządzenia Ministra Finansów.
Rozporządzenie do znowelizowanej niedawno ustawy o funduszach inwestycyjnych ma zapewnić większą ochronę klientom TFI.
TFI będą musiały dzielić swoich klientów na profesjonalnych i indywidualnych. Tym ostatnim - w myśl rozporządzenia - udzielą bardziej szczegółowych informacji o produktach. Potencjalni klienci przed podpisaniem umowy będą uzyskiwać szczegółowe dane o wszystkich kosztach, prowizjach opłatach itp.
Projekt obliguje TFI do zbierania informacji o ewentualnych klientach, zwłaszcza nieprofesjonalnych. Dane te mają umożliwić towarzystwom ocenę wiedzy i doświadczenia klienta z zakresu rynku kapitałowego i dostosowanie do nich proponowanych usług. Chodzi o to, by decyzje inwestycyjne były podejmowane przez klientów z pełną świadomością ich możliwych skutków finansowych.
W przypadku, gdy towarzystwo nie uzyska od klienta wymaganych informacji, nie będzie mogło rekomendować mu swoich usług.
Polecamy: » Wszystko o funduszu i TFI, który Cię interesuje » Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata » Aktualne notowania funduszy inwestycyjnych src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1479283200&de=1479396600&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=USDPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&tid=0&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1"/>
Zgodnie z zamierzeniami MF, materiały rozpowszechniane przez TFI w celu reklamy i promocji świadczonych przez nie usług mają być oznaczane w taki sposób, by klient nie miał wątpliwości, że są one reklamą lub promocją. Wyniki funduszy osiągnięte w przeszłości nie będą mogły stanowić głównej informacji w takich materiałach.
Podobne obowiązki informacyjne MF przewidziało także wobec klientów banków i firm inwestycyjnych.
Doradca prawny zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Marcin Kowal powiedział PAP, że wykonanie obowiązków przewidzianych przez ministerstwo będzie uciążliwe dla instytucji finansowych.
_ Towarzystwa i ich agenci będą musieli ponieść dodatkowe koszty związane z przeszkoleniem pracowników, zmianami organizacyjno-technicznymi czy drukowaniem dodatkowych formularzy _ - wyjaśnił. Według niego nowe obowiązki znacznie wydłużą procedury związane z nabyciem produktów oferowanych przez TFI.
Zdaniem Izby, uciążliwa dla towarzystw może być zwłaszcza konieczność przeprowadzenia rozmowy z potencjalnym klientem. Przedstawiciel TFI powinien ocenić skłonność do ryzyka takiej osoby czy możliwości finansowe i na tej podstawie dopasować produkt. Chodzi o to, by tym, którzy np. chcą zainwestować swoje ostatnie oszczędności, nie sprzedać produktu związanego z ryzykiem.
Nowelizację ustawy o funduszach inwestycyjnych prezydent Lech Kaczyński podpisał 11 września br. Większość jej przepisów ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.