TK o zasiłku dla ubezpieczonych dobrowolnie i obowiązkowo
Nabycie prawa do zasiłku chorobowego przez osoby ubezpieczone dobrowolnie później niż przez osoby ubezpieczone obowiązkowo jest zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
16.11.2010 | aktual.: 17.11.2010 06:35
Obecnie ubezpieczeni dobrowolnie, m.in. prowadzący działalność gospodarczą, nabywają takie prawo po 90 dniach, a pracujący w firmach - po 30. TK badał przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, obowiązujące przed 1 stycznia 2009 roku, kiedy to ubezpieczeni dobrowolnie prawo do zasiłku nabywali dopiero po 180 dniach. Pytanie prawne w tej sprawie skierował Sąd Rejonowy w Poznaniu.
TK uznał, że przepisy dotyczące ubezpieczenia są zgodne z konstytucją. Zaznaczył, że istnieje różnica między ubezpieczonymi dobrowolnie, a obowiązkowo. Podkreślił, że ubezpieczający się dobrowolnie mają - w granicach ustawowych - możliwość ograniczenia podstawy wymiaru składki (do 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale), a także możliwość samodzielnego określenia momentu przystąpienia bądź rezygnacji z ubezpieczenia. Ubezpieczeni obowiązkowo takich możliwości nie mają.
W trakcie rozprawy przedstawiciel Sejmu podkreślał, że celem przepisu było powiązanie wpłaconych składek na ubezpieczenie chorobowe z wypłacanymi ubezpieczonym dobrowolnie zasiłkami chorobowymi. Chodziło też o to, by kosztami wypłat zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych dobrowolnie nie obciążać innych ubezpieczonych.
Elżbieta Dominik