TK: zerowy wkład do emerytury za służbę wojskową przed 1999 r. jest konstytucyjny
Przepis emerytalny, który za lata odbywania zasadniczej służby wojskowej przed 1999 r. ustala zerową stawkę kapitału początkowego do przyszłej emerytury, jest zgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.
24.07.2014 | aktual.: 24.07.2014 17:09
Czwartkowy wyrok wydany jednogłośnie przez pięcioosobowy skład sędziowski TK jest ostateczny - zaznaczył przewodniczący sędzia Wojciech Hermeliński.
Skargę wniósł mężczyzna, któremu przy ustalaniu kapitału początkowego obliczono, że najwyższą emeryturę będzie miał z uwzględnieniem dwuletniej służby wojskowej. Mimo że za te lata wskaźnik do obliczenia przyszłego świadczenia wynosił zero i tak było to najlepsze finansowo rozwiązanie z całego okresu zatrudnienia. Mężczyzna uznał jednak, że takie potraktowanie osób odbywających zasadniczą służbę wojskową jest krzywdzące i dyskryminujące.
Trybunał ocenił w czwartek, że nie została naruszona żadna z konstytucyjnych norm. Ustawa nie zmusza wszystkich do wliczania do podstawy emerytury lat służby wojskowej, choć tak stało się w tym jednostkowym przypadku.
W uzasadnieniu orzeczenia TK sędzia sprawozdawca Marek Kotlinowski podkreślił, że ustawodawca ma swobodę w ustalaniu przyszłej emerytury od tego, czy ubezpieczony partycypował w tworzeniu funduszu ubezpieczeniowego.
Zasadnicza służba wojskowa przed 1999 r. nie wnosi nic do kapitału początkowego, jest jednak uznawana za okres składkowy, który jest korzystniejszy dla przyszłego emeryta od okresów nieskładkowych - przypomniał Kotlinowski.
Podczas rozprawy sędziowie pytali przedstawicieli ZUS, czy znana jest liczba osób w podobnej do skarżącego sytuacji, ale Zakład nie dysponuje takimi danymi.
Przedstawicielki ZUS podkreślały w Trybunale, że przy wyliczaniu emerytury Zakład nie jest związany wnioskiem o jej wyliczenie. Ma obowiązek sam przeanalizować historię zatrudnienia i opłacania składek przez przyszłego emeryta i wskazać najkorzystniejszą podstawę do wyliczenia świadczenia.
Przypomniały, że od złożenia skargi do TK przepisy zmieniły się na korzystniejsze. Obecnie, gdy w przypadku skarżącego nie uwzględni się okresu służby wojskowej, podstawa emerytury będzie wyższa od wcześniej wyliczonej.