Trwa ładowanie...
d4f760o

TK: Zmiany w systemie emerytalnym dot. OFE konstytucyjne; zły zakaz reklam (krótka2)

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją najważniejsze z zaskarżonych przez prezydenta i Rzecznika Praw Obywatelskich wprowadzonych dwa lata temu zmian w systemie emerytalnym, które ograniczyły rolę Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Share
d4f760o

Jedynie zakaz reklamy Funduszy TK uznał za niezgodny z konstytucyjną zasadą wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

TK rozpoznawał skargi w pełnym 15-osobowym składzie. Trwa uzasadnienie wyroku.

Uchwaloną w grudniu 2013 r. ustawę o zmianach w OFE ówczesny prezydent Bronisław Komorowski podpisał 27 grudnia 2013 r., ale zakwestionował m.in. zakaz inwestowania Funduszy w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

d4f760o

RPO zarzucał przepisom naruszenie zasad zaufania obywateli do państwa oraz niedziałania prawa wstecz w zapisach dotyczących przeniesienia do ZUS i umorzenia 51,5 proc. aktywów OFE oraz ponownego wyboru pomiędzy OFE a ZUS.

Podczas wtorkowego rozpatrywania spraw na niekonstytucyjność przepisów dotyczących reklamy wskazywał zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand. Mówił, że zapisy jej dotyczące są niezgodne z zasadą określoności prawa, a zatem niekonstytucyjne, a sama reklama nie jest niebezpieczna dla systemu emerytalnego. Podkreślał, że do tej pory OFE, a w zasadzie prowadzące je Powszechne Towarzystwa Emerytalne, pomimo zastrzeżeń powstrzymywały się od emitowania reklam.

W pozostałym zakresie oceniał rozpatrywane przez TK przepisy jako zgodne z konstytucją. Podobnie jak pozostałe strony postępowania - Sejm i rząd.

Prowadzona przez prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego sprawa dotycząca zmian w OFE była ostatnią, którą Trybunał mógł rozpatrzyć w obecnym składzie. W piątek 6 listopada wygasają bowiem kadencje trojga sędziów TK: Marii Gintowt-Jankowicz, Wojciecha Hermelińskiego i Marka Kotlinowskiego.

d4f760o

Podziel się opinią

Share
d4f760o
d4f760o