ycipk-4181zv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

To seniorzy będą kształtować rynek nieruchomości mieszkaniowych

Do takich wniosków dochodzą autorzy raportu przygotowanego przez firmę doradczą REAS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To seniorzy będą kształtować rynek nieruchomości mieszkaniowych
(WP.PL, Fot: Bartosz Wawryszuk)
ycipk-4181zv

Osoby wchodzące obecnie w okres senioralny są bardziej od pokolenia swoich rodziców otwarte na zmianę miejsca zamieszkania. Kieruje nimi myśl o przedłużeniu okresu samodzielności.

REAS szacuje, że w dekadzie 2010-2020 decyzje o przyszłym miejscu zamieszkania podejmie około 400 tysięcy gospodarstw domowych z generacji wczesnych seniorów. Już dziś co najmniej 3,5 proc. transakcji na pierwotnym rynku mieszkaniowym realizowanych jest przez lub na potrzeby seniorów.

Według prognoz GUS w roku 2020 osoby powyżej 60. roku życia będą stanowić 20 proc., a w 2030 - 30 proc. polskiego społeczeństwa. Tymczasem - jak zauważają autorzy raportu - na polskim rynku wciąż brakuje oferty, która brałaby pod uwagę specyficzne potrzeby starszych klientów.
"Nowoczesne rozwiązania mieszkaniowe dla seniorów powinny przede wszystkim być dostępne ruchowo i przystępne finansowo. Współcześni seniorzy chcą mieć dostęp do infrastruktury społecznej i kulturalnej. Zamiast zamykać się w senioralnych enklawach (modnych przez pewien czas głównie w USA) wolą być częścią wielopokoleniowej społeczności" - piszą.

ycipk-4181zv

Proponowane mieszkania powinny przy tym umożliwiać maksymalnie płynne dostosowywanie ich do zmieniających się z wiekiem potrzeb właścicieli. Pozostaje pytanie, czy polskich seniorów stać na zmianę mieszkania.

Emeryci mają wprawdzie stosunkowo nieduże dochody, ale aż 65 proc. z nich posiada na własność mieszkanie lub dom, które dają rozmaite możliwości sprzedaży, a to pozwoli uzyskać środki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Zobacz także:

Polub WP Finanse
ycipk-4181zv
ycipk-4181zv
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4181zv