Trwa ładowanie...
07-05-2015 10:01

To seniorzy będą kształtować rynek nieruchomości mieszkaniowych

Do takich wniosków dochodzą autorzy raportu przygotowanego przez firmę doradczą REAS.

To seniorzy będą kształtować rynek nieruchomości mieszkaniowychŹródło: WP.PL, fot: Bartosz Wawryszuk
d2cxhc5
d2cxhc5

Osoby wchodzące obecnie w okres senioralny są bardziej od pokolenia swoich rodziców otwarte na zmianę miejsca zamieszkania. Kieruje nimi myśl o przedłużeniu okresu samodzielności.

REAS szacuje, że w dekadzie 2010-2020 decyzje o przyszłym miejscu zamieszkania podejmie około 400 tysięcy gospodarstw domowych z generacji wczesnych seniorów. Już dziś co najmniej 3,5 proc. transakcji na pierwotnym rynku mieszkaniowym realizowanych jest przez lub na potrzeby seniorów.

Według prognoz GUS w roku 2020 osoby powyżej 60. roku życia będą stanowić 20 proc., a w 2030 - 30 proc. polskiego społeczeństwa. Tymczasem - jak zauważają autorzy raportu - na polskim rynku wciąż brakuje oferty, która brałaby pod uwagę specyficzne potrzeby starszych klientów.
"Nowoczesne rozwiązania mieszkaniowe dla seniorów powinny przede wszystkim być dostępne ruchowo i przystępne finansowo. Współcześni seniorzy chcą mieć dostęp do infrastruktury społecznej i kulturalnej. Zamiast zamykać się w senioralnych enklawach (modnych przez pewien czas głównie w USA) wolą być częścią wielopokoleniowej społeczności" - piszą.

Proponowane mieszkania powinny przy tym umożliwiać maksymalnie płynne dostosowywanie ich do zmieniających się z wiekiem potrzeb właścicieli. Pozostaje pytanie, czy polskich seniorów stać na zmianę mieszkania.

Emeryci mają wprawdzie stosunkowo nieduże dochody, ale aż 65 proc. z nich posiada na własność mieszkanie lub dom, które dają rozmaite możliwości sprzedaży, a to pozwoli uzyskać środki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Zobacz także:

d2cxhc5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cxhc5