Trwa ładowanie...
dv6imt3

Toruń/ Ok. 30 mln zł na zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego

Bulwar Filadelfijski w Toruniu zostanie zagospodarowany w nowy sposób. Inwestycja ma kosztować ok. 30 mln zł. Prace mają ruszyć w 2018 r.

Share
dv6imt3

Zgodnie z koncepcją władz miasta w Toruniu nad Wisłą ma być więcej terenów zielonych, punktów usługowych, a infrastruktura drogowa zostanie przebudowana. Celem jest spowolnienie ruchu na ulicy biegnącej wzdłuż murów zespołu staromiejskiego, która oddziela go od betonowego bulwaru przylegającego do rzeki. Samo nadbrzeże nie jest elementem podlegającym zmianom w ramach przygotowanej koncepcji.

Wykonawca projektu zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego został wyłoniony w 2014 roku. W 2011 roku prowadzono konsultacje społeczne w tej sprawie. Pieniądze na realizację inwestycji będą pochodzić z budżetu miasta. Przedstawiciele UM deklarują, że będą zabiegali o dofinansowanie projektu ze źródeł zewnętrznych.

"Powstaną cztery pawilony usługowe, które zostaną zlokalizowane na przedłużeniu ulic wyprowadzających mieszkańców i turystów ze +starówki+. (...) Mogą tam działać np. kawiarnie, kioski z gazetami, punkty informacji turystycznej czy sklepy z pamiątkami. Jeden z nich będzie tak skonstruowany, że możliwe będzie wykorzystanie go, jako plenerowej sceny" - powiedział Mikołaj Szubert-Tecl, projektant z firmy Riegler Riewe Architekci, która jest wykonawcą projektu zagospodarowania tego terenu.

dv6imt3

Na Bulwarze Filadelfijskim powstanie też nowy plac zabaw z elementami siłowni zewnętrznej, a nawierzchnia deptaku zostanie odnowiona.

"Będą z niego korzystali piesi, rowerzyści czy rolkarze. Projekt dostosowany jest także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nasza koncepcja jest nowoczesna, ale w żaden sposób nie narusza tradycyjnego charakteru tego miejsca" - podsumował projektant.

Zejścia na bulwar zostaną przebudowane, a na jego skraju (częściowo pod mostem im. Józefa Piłsudskiego) będzie parking dla autobusów i aut osobowych.

"Ten fragment zmodernizujemy najpóźniej, gdyż do 2020 roku istniejący obecnie parking jest wydzierżawiony. Pierwotnie za tańsze uznaliśmy roboty ziemne, które trzeba na terenie Bulwaru Filadelfijskiego wykonać. Stąd koszt całej inwestycji wzrośnie z początkowo planowanych 25 do ok. 30 mln zł. Do końca 2017 roku chcemy wyłonić wykonawcę prac przewidzianych w projekcie" - powiedział Adam Popielewski, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia.

dv6imt3

Po modernizacji Bulwar Filadelfijski będzie w ponad 50-proc. składał się z terenów zielonych. W projekcie zaplanowano trawniki i łąki kwietne. Teren będą porastały też byliny, krzewy i drzewa - głównie rodzime gatunki.

"Trawniki będą pełniły również funkcję użytkową, a nie tylko dekoracyjną. Z racji betonowej konstrukcji bulwaru konieczna będzie ich odpowiednia pielęgnacja i nawadnianie. Cztery pasma roślinności mają nawiązywać swoją geometrią do rzeźbotwórczej działalności rzek, spełniać funkcję estetyczną i prozdrowotną" - mówiła podczas wtorkowej prezentacji projektu Marta Hirsz, architekt krajobrazu z pracowni projektowej HIKO, współpracującej z firmą Riegler Riewe.

dv6imt3

Podziel się opinią

Share
dv6imt3
dv6imt3