Trwa ładowanie...
d3dpx0k

Total przestaje szukać gazu łupkowego w Polsce

Francuski koncern Total nie przedłużył swej jedynej koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce - poinformował rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek.
Share
Total przestaje szukać gazu łupkowego w Polsce
Źródło: AFP, Fot: Janek Skarzyński
d3dpx0k

Francuski koncern Total nie przedłużył swej jedynej koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce - poinformował w poniedziałek rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek.

- Chodzi o koncesję Chełm w południowo-wschodniej Polsce. Termin jej ważności upłynął, a spółka Total nie ubiegała się o jej przedłużenie - powiedział PAP Mikusek.

PAP do momentu nadania depeszy nie otrzymała komentarza Total w tej sprawie.

d3dpx0k

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP od źródła w resorcie środowiska wynika, że zaangażowanie francuskiej spółki w prace poszukiwawcze na koncesji było niewielkie. "Na tej koncesji niewiele się działo. Spółka potraktowała ją jak nieruchomość, (...) zapewne chodziło o to, żeby mogła prezentować akcjonariuszom, iż mają koncesje w Polsce, a nie żeby prowadzić prace poszukiwawcze. W czasie, gdy Głównym Geologiem Kraju był Piotr Woźniak, zmieniono rozporządzenia w taki sposób, że jeśli firmy nie wykonują na koncesjach prac, to muszą za to płacić. Firmom przestaje się wiec opłacać trzymanie koncesji po to, żeby mieć lepsze notowania u akcjonariuszy" - powiedziało PAP źródło.

Total to kolejny duży koncern, który zaprzestaje poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Wcześniej decyzje o wycofaniu się z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce podjęły koncerny: Exxon, Talisman i Marathon Oil. W styczniu włoski koncern Eni zrezygnował z dwóch koncesji na poszukiwanie gazu z łupków w Polsce.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Metoda polega na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, co powoduje pęknięcia w skałach, dzięki czemu gaz wydobywa się na powierzchnię ziemi.

W ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiGPGNiG (Zobacz notowania spółki »), LotosLotos (Zobacz notowania spółki ») i Orlen UpstreamOrlen Upstream (Zobacz notowania PKN Orlen»).

Total to francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne, zajmujące się wydobyciem i przeróbką ropy naftowej oraz gazu ziemnego, a także dystrybucją węglowodorów i ich sprzedażą. Total jest również producentem wyrobów chemicznych.

Łukasz Osiński

d3dpx0k

Podziel się opinią

Share
d3dpx0k
d3dpx0k