Trwa ładowanie...
d39jfhh
energetyka
18-11-2008 08:35

Transakcji wewnątrz sektora będzie wkrótce przybywać

Prezes Enei Paweł Mortas powiedział wczoraj podczas debiutu spółki na GPW, że Enea jest wciąż zainteresowana przejęciem Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

d39jfhh
d39jfhh

Energetyka

- _ W tym roku wyceniano cały PAK na 2,2 mld zł. Myślę, że ze względu na rosnące ceny węgla spalanego przez elektrownie tej grupy, i ograniczenia emisji CO2, wartość zespołu nie będzie w 2009 roku wyższa _- powiedział szef Enei. Wyjaśnił również, że kierowana przez niego grupa jest zainteresowana wzięciem udziału w planowanej na przyszły rok ofercie publicznej akcji państwowej Kopalni Węgla Kamiennego "Bogdanka".

Wiceminister skarbu Joanna Schmid powiedziała wczoraj, że resort prowadzi z Vattenfallem rozmowy na temat odkupienia przez koncern jeszcze w tym roku resztówek Górnośląskiego Zakładu Energetycznego oraz Vattenfall Heat Poland.

Trwają również negocjacje z hiszpańską Endesą, aby ta kupiła mniejszościowy pakiet akcji Elektrociepłowni Białystok oraz z EdF w sprawie resztówki Elektrociepłowni Kraków.

d39jfhh

Cały czas trwają również rozważania na temat sposobu prywatyzacji katowickiej grupy energetycznej Tauron. Jeszcze niedawno pewne było, że spółka ta zadebiutuje na warszawskim parkiecie na przełomie lat 2009 i 2010. Niedawno Tauron zatwierdził nową strategię, która zakłada zainwestowanie około 30 mld zł do 2020 roku. Pieniądze na to, oprócz kredytów oraz strategicznych aliansów z partnerami energetycznymi, w zakresie realizacji konkretnych projektów, miały pochodzić również z giełdy (czytaj także .06).

Teraz jednak coraz częściej spekuluje się w branży, jakoby możliwa była sprzedaż kontrolnego pakietu akcji Tauronu jednemu z zagranicznych inwestorów branżowych. Ze względu na to, że - mimo wcześniejszych deklaracji - czeski CEZ nie wziął udziału w prywatyzacji Enei, mówi się, że to właśnie Czesi są najpoważniejszymi kandydatami do przejęcia Tauronu.

Wiceminister Schmid wyjaśniła wczoraj, że możliwa jest zmiana wcześniej zakładanego sposobu prywatyzacji gdańskiej Energi.

Jeszcze nie tak dawno minister skarbu Aleksander Grad zaznaczał, że zasadą podczas prywatyzacji energetyki będzie wprowadzenie jej najpierw na giełdę, a dopiero w drugim etapie sprzedaż większych pakietów inwestorom z branży. Jednak słaba koniunktura na GPW w przypadku Energi stawia ten plan pod znakiem zapytania. Ostateczne decyzje zapadną już wkrótce.

Justyna Piszczatowska

Tekst z kolumny nr 2 Gazety Giełdy Parkiet

d39jfhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39jfhh