Trudna sytuacja kobiet na rynku pracy to fakt
Polki są mało mobilne na rynku pracy, mają
problem z zapewnieniem opieki dzieciom, zaś pracodawcy
zatrudniając kobietę, obawiają się, że odejdzie ona na urlop
macierzyński, to główne bariery dla kobiet na rynku pracy - wynika
z raportu TNS OBOP.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) w ramach projektu "Aktywność kobiet na rynku pracy".
Podczas konferencji, na której zaprezentowano raport, z-ca dyrektora departamentu rynku pracy MPiPS Krzysztof Kaczmarek podkreślił, że trudna sytuacja kobiet na rynku pracy jest faktem, a raport ma pomóc w określeniu barier oraz ich natężenia.
_ Raport potwierdził złą sytuację kobiet na rynku pracy _- ocenia Agata Zadrożna z TNS OBOP. Jak poinformowała, główną barierą w zatrudnianiu kobiet jest konieczność zapewnienia opieki dzieciom. _ Brakuje przedszkoli lub opłaty są zbyt wysokie, a kobiety głównie polegają na swoich rodzicach, więc jeśli brakuje kogoś z rodziny do opieki nad dziećmi, to rezygnują z pracy. _
Według raportu, co dziesiąta kobieta musiała zrezygnować z pracy zawodowej, ponieważ miała trudności z zapewnieniem dzieciom opieki.
Zadrożna dodała, że kobiety nie chcą zmieniać pracy; są mało mobilne. 34% pracujących kobiet pracowało tylko w jednym miejscu pracy. Z raportu wynika także, że bezrobotne kobiety bardzo mało czasu poświęcają na szukanie pracy; aż 43% bezrobotnych poszukuje pracy rzadziej niż raz w tygodniu, zaś te, które robią to częściej, rzadko poświęcają na szukanie pracy więcej niż dziesięć godzin tygodniowo (6%).
Zadrożna dodała, że barierą jest także podzielanie przez pracodawców negatywnych stereotypów; m.in., że kobiety nie chcą robić kariery oraz że są obciążone obowiązkami rodzinnymi. Głównym motywem skłaniającym kobiety do pracy jest czynnik finansowy i konieczność utrzymania siebie i rodziny; 58% badanych deklaruje, że to właśnie jest przyczyną podjęcia pracy. Dla kobiet wykształconych i z dużych miast liczy się także poczucie własnej wartości i możliwość wykorzystania umiejętności.
Duża grupa Polek (47%) - zwłaszcza starszych, słabo wykształconych, mieszkanek wsi i mniejszych miast - zrezygnowałaby z pracy, gdyby miała inne źródło utrzymania.
We wnioskach z raportu zapisano, że sytuacja kobiet na rynku pracy będzie się poprawiać wraz z rozpowszechnieniem partnerskiego modelu rodziny oraz elastycznych form zatrudnienia. Dokument wskazuje, że bezrobotne kobiety trzeba zachęcać do szkoleń i poszerzania kwalifikacji. Sposobem ich aktywizacji byłoby także wsparcie w uruchomieniu własnej działalności gospodarczej.
Według Prezes Międzynarodowej Fundacji Kobiet w Łodzi prof. Zdzisławy Janowskiej, aby poprawić sytuację kobiet na rynku pracy niezbędna jest edukacja pracodawców i przełamywanie stereotypów na temat kobiet w pracy.
Badanie przeprowadzono w dniach 8-14 grudnia 2005 roku na losowo wybranej grupie 3500 bezrobotnych kobiet oraz 1000 właścicieli firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników.