Trwa ładowanie...

Trwała, umowa sezonowa. Nowy rodzaj kontraktu czy przedwyborcza obietnica?

"Ktoś, kto wykonuje pracę sezonową, będzie mógł podpisać umowę, gdzie zatrudniający potwierdzi, że w kolejnym sezonie i następnych także będzie zatrudniał takiego pracownika"

Share
Trwała, umowa sezonowa. Nowy rodzaj kontraktu czy przedwyborcza obietnica?
Źródło: PAP
d3qxadv

Premier Donald Tusk ocenił, że choć przepisy dotyczące umów o pracę powinny być elastyczne, to jednak nie mogą być "śmieciowe" i powinny zapewniać "elementarne gwarancje pracownicze".

Premier, który odwiedza Wielkopolskę, we Wronkach podkreślił, że widać tam wyraźnie, jak ważne są nowe miejsca pracy. "To żadne odkrycie, tylko dla mnie jest ważne, żeby o tym coraz mniej gadać, a coraz więcej wytwarzać tych miejsc pracy" - zaznaczył.

d3qxadv

Jak dodał, inwestycje dają nadzieję na to, że mimo kryzysu Polska utrzyma tempo wzrostu miejsc pracy. "Utrzymujemy ten 11-procentowy poziom bezrobocia i trzeba robić wszystko, żeby on po pierwsze nie rósł, ale także, aby w najbliższej przyszłości malał. (...) Praca, szczególnie dla młodych ludzi, to jeden z bezdyskusyjnych priorytetów" - oświadczył szef rządu.

"Z jednej strony chcemy robić wszystko, aby te przepisy były elastyczne i aby przedsiębiorcy i inwestorzy chcieli tutaj inwestować, a z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że umowa o pracę nie może być tzw. umową śmieciową, nie dającą gwarancji na przyszłość. Nie można przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Niech to będzie tak elastyczne, żeby przedsiębiorca tu w Polsce mógł konkurować skutecznie z Niemcem czy Francuzem, ale równocześnie te elementarne gwarancje pracownicze trzeba jednak zapewnić" - powiedział premier na konferencji prasowej.

Jak mówił Tusk, w sprawie osób podejmujących pierwszą pracę PO zaproponuje rozwiązania zakładające, że firmy, które przyjmują młodych ludzi na staż współfinansowany, będą musiały zatrudnić te osoby - już na etacie - przez okres nie krótszy niż sam staż.

Premier powiedział też o pomyśle tzw. umowy sezonowej, która "będzie miała jednak cechy umowy trwałej".

d3qxadv

"Ktoś, kto wykonuje pracę sezonową, będzie mógł podpisać umowę, gdzie zatrudniający potwierdzi, że w kolejnym sezonie i następnych także będzie zatrudniał takiego pracownika" - tłumaczył Tusk. Jak ocenił, ułatwi to m.in. zaciągnięcie kredytu osobie zatrudnionej.

Premier zaznaczył, że byłaby to "ostrożna korekta", bo PO nie chce odejść od tendencji uelastyczniania prawa pracy, aby "nie wylać dziecka z kąpielą". "Jeśli za bardzo usztywnimy prawo pracy, to będziemy mieli co prawda większe bezpieczeństwo dla zatrudnionych, ale spadnie liczba zatrudnionych, a tego chcemy uniknąć" - powiedział Tusk.

d3qxadv

Podziel się opinią

Share
d3qxadv
d3qxadv