Trwa ładowanie...

Trzy dni pod znakiem wielkiego biznesu, finansów i polityki

Największa impreza biznesowa Europy Środkowej już od 31 maja przez trzy dni będzie się odbywała w Katowicach. Europejski Kongres Gospodarczy zgromadzi tysiące gości, w tym najważniejszych ludzi finansów, biznesu, polityki z Polski i innych krajów Europy.

Trzy dni pod znakiem wielkiego biznesu, finansów i politykiŹródło: Jupiterimages
d3dyupt
d3dyupt

Będą polscy ministrowie i unijni komisarze. Choć impreza nie jest otwarta dla wszystkich chętnych, to jednak zatoczy ona na Śląsku szerokie kręgi - także dzięki wydarzeniom towarzyszącym European Economic Congress - EEC.

Trwający trzy dni, II Europejski Kongres Gospodarczy pod patronatem Jose Manuela Barroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej, rozpocznie się już w poniedziałek, 31 maja w Katowicach. Już po raz drugi miasto, za sprawą Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010, stanie się najważniejszym miejscem dyskusji i spotkań biznesowych w Europie. Liczne panele, znamienici goście, ale także imprezy towarzyszące poświęcone różnym dziedzinom gospodarki sprawią, że przez trzy dni stolica województwa będzie w centrum zainteresowania Polaków i Europejczyków.

- Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy to 60 sesji tematycznych, ponad 4000 gości, 700 panelistów oraz szereg imprez towarzyszących, spotkania biznesowe, kuluarowe, bankiety, kongresowa kawiarnia. Wszystko to sprawi, że tętnić życiem będą areny Kongresu i całe Katowice - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP SA, inicjator EEC. - Jestem także pewien, że wielość i różnorodność spotkań zagwarantuje nie tylko niezwykle wysoki poziom dyskusji, ale także konkretne decyzje wpływające na codzienne życie Europejczyków.

Nie zabraknie ciekawych wydarzeń towarzyszących Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu 2010. Przewidziano w tym czasie wręczenie "Kryształowej Brukselki" 31 maja 2010, pierwszego dnia Kongresu, o godz. 17.30 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Ta nagroda Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej jest przyznawana w sześciu kategoriach: szkoły wyższe, Polska Akademia Nauk, jednostki badawczo-rozwojowe, duże przedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz zostanie wręczona nagroda indywidualna.
Godna uwagi jest Wspólnota Wiedzy i Innowacji - międzynarodowe porozumienie uczelni, instytutów i firm, koordynowane przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, a także kluczowy program dla przyszłości polskiej i europejskiej energetyki. Gościem specjalnym sesji poświęconej Wspólnocie będzie Gerard de Nazelle, dyrektor Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) z siedzibą w Budapeszcie. Sesja ta odbędzie się we wtorek, 1 czerwca o godz. 9.00 w katowickim hotelu Qubus.

d3dyupt

Także we wtorek, drugiego dnia Kongresu o godz. 18.30 w hotelu Qubus, zostaną wręczone wyróżnienia laureatom konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w kategoriach "Innowacyjny projekt" oraz "Efektywny przedsiębiorca". Celem konkursu jest popularyzacja nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w biznesie poprzez promowanie projektów, które otrzymały za pośrednictwem PARP dofinansowanie na projekty realizowane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Skuteczne przyciąganie inwestorów, kojarzenie ich ze sobą i z przedsiębiorcami oraz zachęcanie inwestorów do lokowania swoich wolnych środków finansowych w mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, odbędzie się we wtorek, 1 czerwca o godz. 15.30 w budynku Biuro Centrum. Wówczas nastąpi inauguracja Sieci Współpracy i Przedsiębiorców "Łowcy Biznesu".

Europejskie Forum Młodych - gospodarka, demokracja, polityka - to najnowsza inicjatywa Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, które jest inicjatorem szerokiej współpracy między organizacjami młodych w województwie śląskim. Pierwsza sesja Forum odbędzie się we wtorek 1 czerwca o godz. 9.30 w Akademii Ekonomicznej. Druga sesja - tego samego dnia o godz. 13.30 w Regionalnej Izbie Gospodarczej.

Zaplanowano także Polsko-Czeskie Spotkanie Gospodarcze. Odbędą się one we wtorek, 1 czerwca na godz. 16.30 w śląskim biurze Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce. Polsko-Czeskie Spotkanie Gospodarcze będzie platformą debaty dotyczącej współpracy obu państw w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, infrastruktury transportowej, ochrony środowiska czy rozwiązań logistycznych.

d3dyupt

Sporo do powiedzenia gościom Europejskiego Kongresu Gospodarczego będą mieli także samorządowcy. Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego oraz niemal wszyscy prezydenci śląskich miast we wtorek, 1 czerwca o godz. 9 w Galerii Rondo Sztuki przedstawią uczestnikom EEC atuty regionu oraz projekty poszczególnych miast w formie ofert dla partnerów prywatnych. Zostanie także zaprezentowana atrakcyjność inwestycyjna województwa śląskiego.

Współorganizatorami Kongresu są: województwo śląskie, Górnośląski Związek Metropolitalny oraz miasto Katowice. Organizatorem Kongresu jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. miesięcznika Nowy Przemysł oraz portalu WNP.pl, a patronem medialnym - Polska Dziennik Zachodni.

Goście z całej Europy

Wśród potwierdzonych gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010 są m.in.:

d3dyupt

przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski. Wystąpienia multimedialne zaplanowali komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard, komisarz UE ds. energii G%FCnther Oettinger oraz komisarz UE ds. środowiska Janez Potocnik.

Wśród polityków i ekonomistów, przedstawicieli biznesu i nauki, którzy przyjadą na katowicki Europejski Kongres Gospodarczy, znajdują się również m.in.: pełnomocnik rządu Słowacji ds. euro Igor Barat, były prezes Rady Ministrów Jan Krzysztof Bielecki, minister-członek Rady Ministrów Michał Boni, minister skarbu państwa Aleksander Grad, minister środowiska Andrzej Kraszewski, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka i minister finansów Jacek Rostowski, a także menedżerowie światowych korporacji.

Tematy ważne dla naszego regionu

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010 szczególnie istotne z perspektywy Śląska będą następujące sesje:

*Górnictwo: * Poruszone zostaną takie zagadnienia, jak: sytuacja na rynkach światowych a perspektywy węgla kamiennego w UE; energetyka oparta na węglu: zmierzch czy nowe szanse?; zapotrzebowanie na węgiel - prognozy i tendencje; eksport, import - polityka i rynek; czyste spalanie węgla - warunki upowszechnienia technologii; inwestycje w polskim górnictwie - potrzeby, realia, środki; efektywność i bezpieczeństwo: nowe technologie i modele organizacyjne. Udział w sesji wezmą prezesi spółek węglowych, energetycznych i produkujących na potrzeby górnictwa, a także Piotr Litwa - prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz podsekretarz stanu w resorcie gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

d3dyupt

*Prywatyzacja górnictwa: * Zakres, cele i metody prywatyzacji w polskim górnictwie; węgiel na giełdzie - pierwsze doświadczenia; przekształcenia własnościowe i strukturalne; restrukturyzacja; konsolidacja (rola energetyki, koksownictwa); czynnik społeczny w przemianach własnościowych; potencjalny inwestor a przywileje pracownicze. Do udziału w sesji zostali zaproszeni - oprócz branży węglowej - także m.in. prof. Andrzej Barczak - Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Andrzej Karbownik - rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Tomasz Konik - dyrektor Deloitte, Jerzy Markowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki w 1997 roku, Wiktor Namysł - partner McKinsey&Company Poland, Joanna Strzelec-Łobodzińska. Rozmowę będzie prowadził Janusz Steinhoff - wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001.

Hutnictwo: Poruszane będą następujące tematy: sytuacja w światowym hutnictwie żelaza i stali; prognozy; hutnictwo w Polsce; fuzje, przejęcia, bankructwa; strategie firm w dobie kryzysu; rynek dystrybucji
stali (dystrybutorzy, centra serwisowe); surowce (koks i węgiel koksujący, złom, rudy żelaza). Do udziału w sesji zostali zaproszeni reprezentanci najważniejszych firm z branży stalowej, koksowniczej i węglowej.

Finansowanie sportu wyczynowego: sposoby przyciągnięcia biznesu do szerszego angażowania się w sport, korzyści dla firm, roli samorządów w finansowaniu sportu wyczynowego.
Do udziału w panelu zostali zaproszeni przedsiębiorcy z największych polskich firm oraz przedstawiciele klubów sportowych, znanych już dziś sponsorów, reprezentantów sportowych uczelni, samorządowców. Moderatorem rozmowy będzie Jacek Sroka - kierownik Działu Sportowego Dziennika Zachodniego.

d3dyupt

*Rozwój infrastruktury sportowej i zarządzanie obiektami sportowymi po EURO 2012: * Na spotkaniu zostanie przedstawiona strategia rządu w zakresie rozwoju infrastruktury sportowej w Polsce - ze szczególnym uwzględnieniem aren wielofunkcyjnych i piłki nożnej, gwarancji i oczekiwań UEFA oraz strony polskiej. Obiekty te mogą mieć wpływ na inwestycje w pozostałych gałęziach gospodarki i infrastruktury (transport, akomodacja etc.). Możliwy jest także ich wpływ na rozwój społeczny, bezpieczeństwo imprez sportowych, biznes sportowy w Polsce. Zaplanowano w czasie tej sesji wystąpienia Ryszarda Stachurskiego - sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Marcina Herry - prezesa PL.2012, Rafała Kaplera - prezesa Narodowego Centrum Sportu.

Więcej informacji o kongresie:
d3dyupt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dyupt