Trwa ładowanie...

Trzy polskie banki na liście największych na świecie

Największym bankiem świata (pod względem wielkości kapitału podstawowego) jest Bank of America – wynika z najnowszego zestawienia miesięcznika „The Banker”.
Share
Trzy polskie banki na liście największych na świecie
Źródło: Jupiterimages
d2cwwz1

W gronie tysiąca największych instytucji finansowych znalazły się trzy polskie: PKO BP, Getin Noble Bank oraz BOŚ. Dlaczego tylko trzy? Zgodnie z metodologią miesięcznika, pozostałe – jako własność międzynarodowych grup finansowych – nie są uwzględniane w rankingach krajowych.

PKO BP jest czwartym co do wielkości bankiem Europy Środkowej i Wschodniej. Liderami są instytucje rosyjskie: Sbierbank, VTB-Bank oraz Gazprombank. Getin Noble Bank natomiast okazał się liderem regionu, jeżeli chodzi o zwrot z kapitału. Wreszcie polski sektor bankowy znalazł się na ósmym miejscu w zestawieniu krajów o najlepszej relacji zysku netto sektora bankowego do jego średnich kapitałów.

Najwyższe zyski wypracowały w 2010 r. banki chińskie z Industrial Commercial Bank of China na czele: 113,4 mld dolarów. Udział zysków chińskiego sektora (150 mld dolarów) w globalnym wyniku banków wyniósł w 2010 r. 21 proc. W pierwszej dziesiątce rankingu „The Banker” są na razie tylko dwa banki chińskie, ale może się to szybko zmienić. Aktywa sektora wzrosły w ub.r. o 44 proc., a światowym rekordzistą okazał się Kunlun Bank: zwiększył sumę bilansową o 294 proc.! Łączne kapitały chińskich banków sięgnęły w 2010 r. 620 mld dolarów.

d2cwwz1

Podziel się opinią

Share
d2cwwz1
d2cwwz1