Trwa ładowanie...
d4mn1kk
d4mn1kk

Trzy poprawki Senatu dot. finansowania budowy dróg z KFD

Senat wniósł w czwartek trzy poprawki do nowelizacji ustawy przewidującej, że budowa dróg krajowych będzie finansowana z Krajowego Funduszu Drogowego.
Share
d4mn1kk

Trzy poprawki Senatu mają charakter legislacyjny i nie wpływają na generalne zmiany w ustawie o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym (KFD). Za uchwałą o przyjęciu nowelizacji z poprawkami głosowało 53 senatorów, 29 było przeciwnych, jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu.

Przyjęty przez Sejm 24 kwietnia w nowelizacji nowy model finansowania budowy dróg krajowych ma skoncentrować wszystkie środki przeznaczone na inwestycje drogowe w Krajowym Funduszu Drogowym. Zakłada on emisję obligacji infrastrukturalnych - obligacji Skarbu Państwa emitowanych przez ministra finansów na konkretne potrzeby drogowe.

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł zaciągnąć kredyty, pożyczki lub emitować obligacje w kraju i za granicą na rzecz Funduszu na finansowanie zadań wynikających z planu finansowego KFD.

Z KFD będą finansowane inwestycje i zadania w zakresie budowy i przebudowy dróg krajowych, natomiast prace przygotowawcze, remonty, utrzymanie będą finansowane z budżetu państwa. Według rządu nowy system zagwarantuje więcej środków na realizację programu budowy dróg.

Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem kilku przepisów, które zaczną obowiązywać po dłuższym vacatio legis.

d4mn1kk

Podziel się opinią

Share
d4mn1kk
d4mn1kk