Trwa ładowanie...
d4mn1kk
d4mn1kk

Trzy związki PKN Orlen rozpoczęły procedurę sporu zbiorowego

5.3.Płock (PAP) - Trzy największe związki zawodowe w PKN Orlen wystąpiły do zarządu spółki z żądaniami w sprawie podwyżek płac w 2009 r. i tym samym rozpoczęły procedurę sporu...
Share
d4mn1kk

5.3.Płock (PAP) - Trzy największe związki zawodowe w PKN Orlen wystąpiły do zarządu spółki z żądaniami w sprawie podwyżek płac w 2009 r. i tym samym rozpoczęły procedurę sporu zbiorowego. Jest to odpowiedź związków na brak porozumienia podczas wcześniejszych negocjacji.

Poinformowali o tym w czwartek PAP przedstawiciele Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" PKN Orlen i Grupa Orlen, Międzyzakładowego Branżowego Związku Zawodowego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen oraz Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen. Każdy ze związków wszczął odrębną procedurę.

W piątek biuro prasowe płockiego koncernu, informując o braku porozumienia ze związkami zawodowymi, podało, iż w ocenie zarządu niekorzystna sytuacja gospodarcza kraju oraz wyniki finansowe spółki nie stwarzają możliwości podwyżki wynagrodzeń, a wobec tego wskaźnik wzrostu płac w 2009 r. powinien wynieść w spółce 0 proc. Związki postulowały wówczas wskaźnik wzrostu płac na poziomie 10 proc.

d4mn1kk

Międzyzakładowy Branżowy Związek Zawodowy w Grupie Kapitałowej PKN Orlen zmodyfikował swoje wcześniejsze stanowisko i zaproponował w postulacie skierowanym do zarządu koncernu alternatywne rozwiązanie polegające na tym, by ewentualnie uzgodnić kwotę jednorazowych świadczeń, stanowiących rekompensatę w przypadku braku podwyżek płac.

"Nasza organizacja związkowa, biorąc pod uwagę sytuację makroekonomiczną i sytuację wewnątrz firmy, dostrzega w tej chwili pole kompromisu w sprawach płacowych. Rozważamy także możliwość, aby pracodawca zrekompensował pracownikom brak wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w tym roku w wypłacie jednorazowych świadczeń" - powiedział PAP wiceprzewodniczący związku branżowego Mariusz Konopiński.

Wyjaśnił, że chodzi o "dwa, trzy jednorazowe świadczenia" w ciągu tego roku "w jakiejś konkretnej kwocie", które zrekompensują brak podwyżek.

Konopiński dodał, że jego związek wystąpił w tej sprawie w czwartek z oficjalnym żądaniem do zarządu płockiego koncernu, zgodnie z procedurą przewidzianą ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych; zarząd ma czas na odpowiedź do poniedziałku.

d4mn1kk

Do poniedziałku na odpowiedź zarządu na swoje żądanie płacowe będzie czekała również Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" PKN Orlen i Grupa Orlen.

Według wiceprzewodniczącego tego związku Walentego Cywińskiego, argumenty zarządu PKN Orlen, który odmawia podwyżki płac, nie są przekonujące, gdyż koncern odnotowuje wzrost wolumenu sprzedaży, a różnica między uposażeniem załogi a kadry menedżerskiej jest znaczna.

Cywiński zaznaczył, iż postulowany wskaźnik wzrostu płac na poziomie 10 proc. to stanowisko wyjściowe do dalszych negocjacji.

"Czekamy do poniedziałku, jakie stanowisko pracodawca przyjmie. Możemy wtedy usiąść do stołu i możemy szukać rozwiązania. Zobaczymy, jaki będzie bieg zdarzeń" - dodał.

d4mn1kk

Tę samą wielkość wzrostu wskaźnika płac, czyli 10 proc., zażądał w stanowisku przedstawionym zarządowi Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen.

"Z takim żądaniem wystąpiliśmy w poniedziałek. Ponieważ do chwili obecnej nie otrzymaliśmy odpowiedzi, to nie jest wykluczone, że w piątek pracodawca zarejestruje spór zbiorowy w Państwowej Inspekcji Pracy" - powiedział PAP wiceprzewodniczący związku Krzysztof Barcikowski. Dodał jednak, iż związek cały czas czeka na odpowiedź.

Rzecznik prasowy PKN Orlen Dawid Piekarz nie chciał szczegółowo komentować żądań związków zawodowych i stanowiska zarządu w tej sprawie.

"Z oczywistych powodów nasze stanowisko przedstawimy najpierw związkom. Mogę tylko powiedzieć, że jesteśmy gotowi do rozmów" - powiedział PAP rzecznik.

d4mn1kk

PKN Orlen podał w ubiegłym tygodniu, iż w drugim kwartale 2008 r. miał 3,05 mld zł straty netto, a w całym zeszłym roku 659 mln zł straty netto. W całym 2008 r. koncern miał 758 mln zł zysku operacyjnego. Jak zapowiedział prezes spółki Jacek Krawiec, wydatki inwestycyjne grupy PKN Orlen w 2009 r. zostaną ograniczone i wyniosą poniżej 4 mld zł, a oszczędności mają wynieść 1,5 mld zł.

Krawiec, oceniając wynik finansowy PKN Orlen, zaznaczył, iż są to straty papierowe, wynikające m.in. z konieczności przeszacowania zapasów ropy naftowej wobec wahań cen tego surowca i kursów walut. (PAP)

mb/ pad/ jra/ gor/

d4mn1kk

Podziel się opinią

Share
d4mn1kk
d4mn1kk