Trwa ładowanie...
d4dcu6x

Tusk: będziemy działać na rzecz stabilności strefy euro

Strefę euro należy wspierać, bo jeśli "wywróci" się albo wpadnie w jakieś bardzo poważne turbulencje, to odczujemy to bardziej niż Francuzi czy Niemcy - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Share
d4dcu6x

Na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów premier zapewnił, że rząd nadal będzie działał na rzecz stabilizacji strefy euro. - Wstępna deklaracja wsparcia dla MFW jest najpewniejszym sposobem chronienia polskiej gospodarki, finansów i złotówki. Jeśli strefa euro się wywróci, albo wpadnie w jakieś bardzo poważne turbulencje, bardziej to odczujemy niż Francuzi czy Niemcy - powiedział.

Dodał, że z punktu widzenia polskich interesów i polskiego podatnika wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest najtańszym i najskuteczniejszym mechanizm chronienia polskiej waluty i finansów.

Szef rządu pytany o wyniki ubiegłotygodniowego szczytu przedstawicieli Unii Europejskiej i wpływ ustaleń tego spotkania na spadki kursu złotego, powiedział, że nie należy łączyć kondycji polskiej waluty z "mizernymi efektami szczytu w Brukseli".

- Niewykluczone, że wpływ na to (spadek kursu złotego - PAP) ma także koniec roku, gdzie pokusy spekulacyjne są dużo większe. Wiadomo, że kurs złotego z ostatniego dnia roku jest istotnym parametrem. Dla wielu rodzi to pokusę spekulacji i to na dużą skalę - podkreślił Tusk.

d4dcu6x

Dodał, że nie dotyczy to wyłącznie Polski. Podkreślił, że nasz kraj jest dobrze do tego przygotowany. "Współpraca w ramach instytucji finansowych jak i państwowych, począwszy od NBP i rządu, powoduje, że na tyle, na ile można być odpornym i przygotowanym na tego typu zjawiska, to Polska jest najlepiej przygotowana w tej części Europy - powiedział premier.

W opinii szefa rządu należy wspierać strefę euro, by polska waluta była zabezpieczona przed spadkami. - Musimy także współuczestniczyć w stabilizowaniu strefy euro. Im gorsza pozycja strefy euro, tym bardziej po głowie dostają państwa spoza strefy euro, z naszego regionu - ocenił premier.

Tusk powiedział, że starania Polski w stabilizowaniu strefy euro i wspieraniu wszystkich działań, bez wyjątku, nie wynikają z "naiwnego internacjonalizmu". - Polska czy polski rząd nagle nie uznali, że muszą się zająć pomocą dla innych. To jest działanie bezpośrednio w interesie Polski, polskich kredytobiorców, bo wahania kursów (walut - PAP) są bardzo bolesne dla setek tysięcy polskich rodzin, które mają kredyt w euro bądź we franku - powiedział Tusk.

Podczas szczytu krajów UE w Brukseli, który zakończył się w miniony piątek, przywódcy uzgodnili, że kraje unii zwiększą swój wkład do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o 200 mld euro. Wkład krajów strefy euro miałby wynieść 150 mld euro, a reszta pochodziłaby od pozostałych krajów unii. Liderzy UE uznali, że MFW jest lepiej przygotowany, by sugerować rządom strefy euro działania stabilizacyjne niż EBC w razie, gdyby miało się to okazać potrzebne.

d4dcu6x

Podziel się opinią

Share
d4dcu6x
d4dcu6x