Trwa ładowanie...

Tusk po szczycie: nasze stanowisko zrealizowane zostało w 100%

- Jednolite i mocne stanowisko Polski przeciw egoizmom narodowym i protekcjonizmowi zostało na szczycie zrealizowane w 100% - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli premier Donald Tusk.
Share
Tusk po szczycie: nasze stanowisko zrealizowane zostało w 100%
Źródło: PAP
d4cu4dx

Premier zaczął konferencję po szczycie unijnym informacją, że polski punkt widzenia akceptowany był przez wszystkich uczestników spotkania. Dodał, że osią spotkania było odrzucenie pokusy protekcjonizmu, w tym finansowego w ramach UE.

- Wszyscy zgodzili się, że protekcjonizm nie jest lekarstwem na kryzys - mówił Tusk.

Według Tuska, tę opinię podzielali zarówno uczestnicy przedpołudniowego spotkania szefów państw Europy Środkowo- Wschodniej, jak i popołudniowego spotkania przywódców wszystkich unijnych państw.

d4cu4dx

Premier powiedział, że polska delegacja przypomniała w Brukseli o zapisach traktatów o europejskiej solidarności gospodarczej. Zaznaczyła, że zapisy te obowiązują zawsze, zwłaszcza w czasach kryzysu. Podkreślono również znaczenie konkurencji i pomocy publicznej.

Premier powiedział, że spotkanie odbyło się w duchu jednolitości UE i nie było mowy o różnej sytuacji regionów Unii.

- Nie istnieje taki negatywny fenomen Europy Środkowo-Wschodniej ogarniętej jakimś dramatycznym kryzysem - powiedział Tusk.

O przystąpieniu Polski do strefy Euro, premier mówił: Kalendarz, który przyjął rząd w sprawie wejścia do strefy euro jest obowiązującym. Podkreślam, że jeśli pojawi się ze strony PiS gotowość do rozmowy o szczegółach mapy drogowej, to ja nie będę robił dogmatu z żadnego elementu mapy.

d4cu4dx

- Uzyskaliśmy zrozumienie partnerów w sprawie wspólnej troski Unii Europejskiej o stabilne kursy walut - mówił także premier. Dodał, że podczas spotkania wszyscy przestrzegali się nawzajem przed powiększeniem deficytu budżetowego.

Jednodniowy, nieformalny szczyt Unie Europejskiej dotyczył zmagań z globalnym kryzysem gospodarczym i odbywał się w Brukseli. Spotkanie w gronie unijnej "27" poprzedziło poprzedzi "miniszczyt" państw naszego regionu (Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii Rumunii i Bułgarii).

d4cu4dx

Podziel się opinią

Share
d4cu4dx
d4cu4dx