Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
adam stańczak
12-12-2014 17:17

Tydzień solidarnej przeceny - komentarz posesyjny

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniosły kolejną w kończącym się tygodniu przecenę i spadki głównych indeksów. Już o poranku podaż zdobyła przewagę dzięki reakcji rynków europejskich na słabszą od oczekiwań końcówkę dnia na Wall Street.

Tydzień solidarnej przeceny - komentarz posesyjnyŹródło: AFP
drvnky4
drvnky4

W istocie, dzisiejszy spadek niemieckiego DAX-a o ponad 2 procent, to w dużej mierze korekta wczorajszego optymizmu wywołanego mocną zwyżką na otwarciu czwartkowych notowań na Wall Street i słabą postawą w kolejnych godzinach, która znalazła przedłużenie na sesji piątkowej.

W takim kontekście nie dziwi spadek cen w Warszawie, gdzie indeks największych spółek oddał 0,8 procent, co w skali tygodnia przełożyło się na stratę zbliżoną do 3,2 procent. Naprawdę jednak również tygodniowa strata indeksu – jedna z największych w ostatnim czasie – jest prostą korelacją z innymi rynkami. Tylko w przypadku Wall Street kończący się tydzień jest pierwszym spadkowym na przestrzeni ośmiu tygodni. Zasadnym jest zatem teza, iż lokalna słabość to w największym stopniu efekt korelacji z rynkami bazowymi, która staje się dziś kluczowym elementem układu, w ramach którego GPW będzie kształtowała wyceny w finałowych sesjach roku.

Trzeba odnotować, iż rynek staje właśnie do ostatniego, pełnego tygodnia handlu w tym roku. Układ świąt i dni bez sesji jest bezlitosny - po 19 grudnia odbędzie się ledwie pięć sesji w trzy tygodnie i na wiarygodny handel przyjdzie czekać nawet do sesji z 7 stycznia, która od będzie się dopiero w środę, po święcie z 6 stycznia. Korelację z otoczeniem w finale roku ułatwi ważne wydarzenie nowego tygodnia, jakim jest posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Świat będzie czekał na komunikat Rezerwy Federalnej z pytaniem, jak ukształtuje się polityka stóp procentowych w roku 2015 i jakie mogą być tego konsekwencje dla rynków akcji, towarów i walut. W tak zarysowanym układzie sił do końca roku GPW musi przypaść rola asystenta i powielającego ruchy rynków bazowych.

Adam Stańczak
DM BOŚ

drvnky4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drvnky4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj