Tyle zarabia się na gospodarstwie w Niemczech. Oto stawka brygadzisty

Ile zarabia brygadzista w gospodarstwie warzywniczym w Niemczech? - zdjęciu ilustracyjne
Ile zarabia brygadzista w gospodarstwie warzywniczym w Niemczech? - zdjęciu ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER
oprac. NST

12.04.2024 12:44

Brygadzista w gospodarstwie warzywniczym to nikt inny jak kierownik gospodarstwa. Do jego obowiązków należą m.in.: koordynacja prac sezonowych, a także przetwarzanie, ważenie i pakowanie produktów. Sprawdziliśmy, na jakie wynagrodzenia mogą oni liczyć.

Wynagrodzenie dla brygadzisty w Niemczech, który odpowiednio zajmie się gospodarstwem warzywniczym, wynosi nawet 18 euro/h (brutto), czyli około 76,68 zł/h.

Przyjmując, że będzie on pracował 8 h dziennie, jego dzienne wynagrodzenie wyniesie 613,44 zł. Zatem pracując 5 dni w tygodniu, miesięczna pensja brygadzisty to 13 495,68 zł - podaje serwis warzywa.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Jakie wymagania należy spełnić?

Portal zwraca uwagę, że po za atrakcyjną pensją, potencjalni zainteresowani mogą liczyć również na zakwaterowanie. Jednak okazuje się, że za wysokimi zarobkami stoją konkretne wymagania względem przyszłych pracowników. Brygadzista powinien potrafić obsługiwać nowoczesne maszyny, które wykorzystywane są do przetwarzania, ważenia i pakowania produktów - zaznacza serwis.

Do jego obowiązków będzie należało koordynowanie prac i przydział zadań, a także nadzorowanie personelu i zapewnienie wydajnej pracy. Mile widziane jest posiadanie doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, a także umiejętność posługiwania się językiem obcym. Rozglądając się za potencjalnymi ofertami pracy w Niemczech, warto zastanowić się nad lokalizacją, bowiem wciąż zauważalne są duże różnice w zarobkach na wschodzie i zachodzie kraju.

Wschód kontra zachód. Ogromne różnice w zarobkach

Różnice w dochodach między mieszkańcami wschodniej i zachodniej części Niemiec pozostają znaczące, mimo że od zjednoczenia kraju minęły już ponad 33 lata - wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis).

W 2023 r. pełnoetatowi pracownicy na wschodzie kraju zarabiali średnio o 824 euro brutto miesięcznie mniej niż zatrudnieni na zachodzie. Według danych w 2023 roku miesięczne zarobki brutto z wyłączeniem płatności specjalnych wyniosły średnio 4468 euro w całych Niemczech. Na terenach byłej NRD było to 3754 euro, w pozostałej części kraju - 4578 euro.

Hamburg osiągnął najlepszą średnią wartość na poziomie 4970 euro. Saksonia-Anhalt znalazła się na końcu z 3688 euro.

- Oznacza to, że pensje na wschodzie stanowią średnio 82 proc. wynagrodzeń na zachodzie - wyjaśnił deputowany partii Lewica Soeren Pellmann. W ostatnich 10 latach różnica w wynagrodzeniach między dwiema częściami kraju utrzymywała się na poziomie ponad 800 euro.

- W duchu ustawy zasadniczej Lewica od ponad trzech dekad domaga się równych warunków życia na wschodzie i zachodzie kraju, jednak rzeczywistość nadal wygląda inaczej - dodał polityk.

Źródło artykułu:WP Finanse
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (268)
Zobacz także