Trwa ładowanie...

Tysiąc złotych emerytury również dla rencistów całkowicie niezdolnych do pracy. Sejm szykuje zmiany

Rencistom z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy będzie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości 1 tys. zł - zakłada projekt, który pozytywnie zarekomendowała w środę sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Share
Tysiąc złotych emerytury również dla rencistów całkowicie niezdolnych do pracy. Sejm szykuje zmiany
Źródło: East News, Fot: E. M. Welch / Rex Features/EAST NEWS
d2za41v

Od 1 marca tego roku wysokość najniższej emerytury (która przysługuje pod warunkiem posiadania stażu pracy 22 lat w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn) została podniesiona do 1 tys. zł. Przepisy nie objęły jednak rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego automatycznie nabywają prawo do świadczeń emerytalnych, a nie mają wypracowanego odpowiedniego stażu pracy. Według wyliczeń resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sprawa dotyczy ok. 105 tys. osób.

- Kwestie te zostały zdiagnozowane w trakcie przeglądu emerytalnego, który był przeprowadzany w naszym resorcie w 2016 r. - podkreślił wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki. Zwrócił uwagę, że problem istniał od 2006 r., ale dał o sobie szczególnie znać po waloryzacji najniższych emerytur 1 marca 2017 r. - Ten element wcześniej nie dał znać o sobie, ponieważ kwoty najniższych świadczeń emerytalno-rentowych nie rosły o kwotę, tylko rosły procentowo - wyjaśniał.

d2za41v

Wiceminister podkreślił, że projekt ustawy zakłada również, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny lub pobierają emeryturę nie będą mogły ubiegać się o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. - Jest to ewidentna luka w systemie, więc naprawiamy ją - skomentował.

Reforma emerytalna. Rafalska: Przywrócenie wieku emerytalnego staje się faktem

Zapowiedział, że według projektu wyrównanie emerytur nastąpi przy najbliższej waloryzacji rent i emerytur, czyli 1 marca 2018 r. - Nastąpi to z wyrównaniem od 1 marca 2017 r. Ta różnica zostanie zrekompensowana ubezpieczonym - powiedział.

d2za41v

MRPiPS podkreśliło, że celem projektu ustawy jest rozszerzenie gwarancji nabycia prawa do najniższej emerytury dla osób pobierających emerytury przyznane z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy do wysokości równej kwocie 1000 zł (odpowiada wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) albo 750 zł (odpowiada najniższej wysokości renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

Od 1 marca wysokość najniższej emerytury (pod warunkiem określonego posiadania stażu pracy), renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej została podniesiona z kwoty 882,56 zł do kwoty 1000 zł, wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - z kwoty 676,75 zł do kwoty 750 zł, a renty socjalnej - z kwoty 741,35 zł do 840 zł.

d2za41v

Podziel się opinią

Share
d2za41v
d2za41v