Tysiące psów trafi do schronisk? Nowe przepisy uderzą we właścicieli

Federacja Związków Kynologicznych ostrzega, że efektem wprowadzenia projektu ustawy w życie będzie wyrzucenie ze służb tysięcy psów. Czworonogi trafią do schronisk. Projektowane przepisy zakładają zwiększenie rozmiarów kojców nawet czterokrotnie. Federacja szacuje, że trzeba byłoby wydać na ten cel setki milionów złotych.

Tysiące psów trafi do schronisk? Eksperci o "ustawie łańcuchowej"
Tysiące psów trafi do schronisk? Eksperci o "ustawie łańcuchowej"
Źródło zdjęć: © Agencja Wyborcza.pl | Michał Ryniak
oprac. AS

03.12.2024 | aktual.: 03.12.2024 20:45

Federacja Organizacji Kynologicznych zawiadamia o zagrożeniu dla bezpieczeństwa obywateli Polski. Obawia się wycofania z pracy pięciu tysięcy psów służbowych i umieszczenia ich w schroniskach oraz domach tymczasowych. Powodem ma być wprowadzenie tzw. ustawy łańcuchowej - pisze pomorska.pl.

Jak dodaje serwis, projektu ustawy o ochronie zwierząt zakłada zwiększenie powierzchni kojca, który powinien zapewnić zwierzęciu jego właściciel. Federacja alarmuje, że nowe wymiary (w zależności od rozmiaru psa od 15 mkw. do ponad 24 mkw.) są od trzech do czterech razy większe niż kojce, które zapewniają dzisiaj psom służby, czy prywatne hodowle.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Federacja szacuje, że wyburzenie i budowa nowych kojców miałoby kosztować 300 mln zł. - W razie niewybudowania w krótkim terminie kojców, psy będą umieszczone w nowo wybudowanych schroniskach, które - zgodnie z projektem - będą prowadzić organizacje społeczne, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Do schronisk trafi od 1 do 2 mln psów od prywatnych właścicieli i hodowców - podaje Federacja, cytowana przez pomorska.pl.

Do schronisk trafiłoby także około 5 tys. psów, które służą w policji, wojsku, straży granicznej, straży miejskiej czy w więziennictwie.

Rejestr psów i kotów

To jednak nie koniec zmian dla posiadaczy czworonogów. Trwają prace ustawodawcze nad wprowadzeniem rejestru, w którym znajdą się wszystkie psy i koty. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa baza pozwoli gminom pobierającym opłaty od zwierząt domowych na skuteczniejsze ściąganie pieniędzy. Samorządy zarabiają na opłacie od psów obecnie około 4 mln zł.

W bazie znajdą się wszystkie psy i koty, które urodziły się po uruchomieniu Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). W rejestrze pojawią się także zwierzęta przebywające w schroniskach.

Źródło artykułu:WP Finanse
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)