Tysiące spółdzielców nadal czekają na wykup
Długie kolejki, zapisy na społeczne listy. Nie chodzi bynajmniej o czasy kartek na mięso i butelek z octem na sklepowych półkach. Tak było ponad dwa lata temu przed siedzibami wielu spółdzielni mieszkaniowych, kiedy weszły w życie przepisy o tanim wykupie mieszkań spółdzielczych.
Wprowadziła go nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 14 czerwca 2007 r. Jak wykup wygląda teraz? Kolejki znikły, ale chętnych do wykupu mieszkań nadal jest wielu. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP przygotował raport w tej sprawie, do którego dotarła “Rzeczpospolita”.
Ilu wykupiło
| * 319 tys. osób nie przewłaszczyło się w spółdzielniach * Najwięcej wniosków dotyczy praw własnościowych * 118 tys. spółdzielców nie ma szans na własność |
| --- |
– Dane związku obejmują okres od 31 lipca 2007 r. do 31 sierpnia 2009 r. – wyjaśnił Jerzy Jankowski z Krajowej Rady Spółdzielczej.
Pochodzą one od 350 spółdzielni, a te mają w swoich zasobach grubo ponad milion mieszkań. We wspomnianym okresie zrealizowano tam 806 tys. wniosków dotyczących wykupu, z tego najwięcej, bo 490 tys., dotyczyło przekształcania lokatorskich praw we własność; następnie prawa własnościowego we własność – 272 tys.; lokatorskich praw we własnościowe – 41 tys. Najmniej przekształceń było wśród najemców. Status mieszkania (dawnego zakładowego) zmieniło 3 tys. osób.
Długa kolejka
Na początku września w spółdzielniach czekało jeszcze 328 tys. wniosków. Co ciekawe, proporcje były odwrotne niż w już przeprowadzonych wykupach. Teraz najwięcej czeka posiadaczy własnościowych praw do lokalu. Jest ich 170 tys. Wniosków posiadaczy praw lokatorskich czeka 145 tys. Jest oprócz tego 9 tys. wniosków członków chcących uzyskać własnościowe prawo (bo spółdzielnia nie ma uregulowanych praw do gruntu) i 4 tys. od najemców.
Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym?
Już teraz możesz u nas porównać ofertę 25 banków. Określasz wartość mieszkania, kwotę kredytu, walutę oraz okres kredytowania a w kilka sekund otrzymujesz czytelną i dokładną analizę, z informacją o najtańszej ofercie! Finansomat.wp.pl - sprawdź! »
Dane pochodzą z końca sierpnia. Część tych osób ma więc jeszcze szanse na podpisanie aktów notarialnych o ustanowienie odrębnej własności do końca tego roku, ale nie wszyscy. Chodzi o ponad 118 tys. rodzin mieszkających w budynkach stojących na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym oraz mających problemy rodzinne (sprawy spadkowe, rozwody).
Bez szans
Problemy z gruntami mają przede wszystkim duże spółdzielnie, które otrzymywały je w latach 70. i 80. od państwa, które niespecjalnie się wtedy przejmowało prawem własności.
Przykładowo: spółdzielnia Energetyka w Warszawie do tej pory ubiega się o ustanowienie użytkowania wieczystego dla gruntów pod dwoma osiedlami, mianowicie: Idzikowskiego (17 bloków) oraz Stegny Północne (42 bloki). Niektórym jednak udało się wyprostować sytuację prawną.
– Na jesieni udało się podpisać umowę o ustanowienie użytkowania wieczystego – chwali się Szymon Rosiak, prezes Legionowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Renata Krupa-Dąbrowska