Ubezpieczenie samochodu. Zobacz, jak uniknąć pułapek

Uważaj na kary za brak OC! Od lutego wobec wszystkich polis zaczną obowiązywać nowe zasady. Łatwo przegapić termin, a to będzie kosztowało i to nie mało. Nieuważnych i nieuczciwych kierowców ściga bowiem wirtualny policjant.

Ubezpieczenie samochodu. Zobacz, jak uniknąć pułapek
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Uważaj na kary za brak OC! Od lutego wobec wszystkich polis zaczną obowiązywać nowe zasady. Łatwo przegapić termin, a to będzie kosztowało i to nie mało. Nieuważnych i nieuczciwych kierowców ściga bowiem "wirtualny policjant".

Nowe, rozszerzone zasady wypowiadania polis komunikacyjnych OC zaczną obowiązywać od 11 lutego 2013 roku w odniesieniu do wszystkich tego rodzaju ubezpieczeń - informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Do 10 lutego wygasną polisy wykupione przed wejściem w życie najnowszej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zmiany generalnie korzystne dla kierowców niosą ze sobą jednak pewne zagrożenia.

- Obawiamy się, że część osób nie od razu zorientuje się w nowych przepisach i może wpaść w pułapkę braku ubezpieczenia OC - mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ze względu na zmianę przepisów może okazać się, że po kupnie samochodów nie dopatrzymy terminów obowiązkowego ubezpieczenia samochodowego. O czym warto pamiętać, gdy kupujemy samochód?

Ubezpieczenie OC kupionego samochodu

Jeżeli kupujesz nowy samochód, sytuacja jest stosunkowo prosta. Wystarczy pamiętać o konieczności wykupienia ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Kupując samochód używany, trzeba zatroszczyć się o kilka spraw. Po pierwsze - upewnij się, czy zbywca miał wykupione OC. Możesz zażądać od niego polisy ubezpieczenia, a jej ważność sprawdzić na stronie www.ufg.pl w zakładce Sprawdź OC dla pojazdu. Ubezpieczenie warto też potwierdzić bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej.

Jeżeli sprzedawca nie miał wykupionego ubezpieczenia, samochód trzeba ubezpieczyć najpóźniej w dniu kupna, jeszcze przed wprowadzeniem go do ruchu. Natomiast jeśli samochód ma ważne OC, można postąpić na dwa sposoby. Po pierwsze - możemy kontynuować ubezpieczenie, ale tylko do końca okresu zawarcia umowy - nie będzie ona automatycznie przedłużona. Drugim wyjściem jest rezygnacja z polisy (opłaca się to, gdy możemy uzyskać większe zniżki niż poprzedni właściciel). W takim przypadku należy złożyć wypowiedzenie w firmie ubezpieczeniowej (pisemnie, najlepiej za potwierdzeniem odbioru) i najpóźniej tego samego dnia wykupić OC.

Co zrobić, gdy sprzedajemy samochód?

Po sprzedaży auta w ciągu dwóch tygodni musimy poinformować o tym fakcie firmę ubezpieczeniową i podać dane nabywcy. Warto o tym pamiętać, by ewentualne wypadki nowego właściciela nie szły na nasze konto. W ciągu 30 dni należy też o fakcie sprzedaży powiadomić organ, który dokonał rejestracji pojazdu (wydział komunikacji).

Uważaj na wirtualnego policjanta

Według szacunków UFG po polskich drogach jeździ ćwierć miliona nieubezpieczonych pojazdów, których kierowcy co roku powodują ok. 6,5 tys. szkód o wartości ponad 70 mln zł. Dla unikających obowiązkowego ubezpieczenia przychodzą jednak ciężkie czasy. W zeszłym roku przy pomocy "wirtualnego policjanta", identyfikującego przerwy w opłacaniu polis OC na podstawie analizy bazy danych, UFG wykrył ponad 4,5 tys. nieubezpieczonych kierowców i ściągnął ponad 1,2 mln zł kar.

- W pierwszej połowie 2013 roku rusza kolejny program identyfikujący nieubezpieczonych w bazie polis, a w drugim półroczu w oparciu o dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów planowane jest rozpoczęcie kontroli poprzez porównanie daty pierwszej rejestracji pojazdu z datą wykupu OC - mówi Hubert Stoklas, wiceprezes UFG. - Jeżeli okaże się, że ubezpieczenie zostało wykupione po dacie rejestracji pojazdu, jego właściciel będzie wzywany do zapłacenia kary.

polisasprzedaż samochoduubezpieczenie samochodu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)