Trwa ładowanie...

Ubezpieczyciele stracili ponad miliard złotych. Mimo drastycznych podwyżek cen

Na polisy OC kierowcy wydali w zeszłym roku rekordowe 11,6 mld zł, czyli prawie o 40 proc. więcej niż rok wcześniej.

Ubezpieczyciele stracili ponad miliard złotych. Mimo drastycznych podwyżek cenFot: Unsplash, Pixabay (CCO)
d2md74i
d2md74i

O tyle średnio wzrosły stawki za obowiązkowe ubezpieczenie. Mimo to towarzystwa ubezpieczeniowe zanotowały w ubiegłym roku aż miliard złotych straty na ich sprzedaży.

Straty ubezpieczycieli znów odbiją się na kieszeniach kierowców – prognozuje "Gazeta Wyborcza". A już miniony rok okazała się bolesny. Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, OC kosztowały nas rekordowe 11,6 mld zł. Dla porównania to blisko o 40 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jeszcze bardziej odczuli to ci kierowcy, którzy ubezpieczają się również w ramach autocasco czyli AC. Dodatkowe ubezpieczenie w 2016 r. - w stosunku do 2015 r.- zdrożało o 20 proc. Firmy ubezpieczeniowe wzrosty tłumaczą zrównaniem cen z Europą.

Polscy kierowcy płacili jedne z najniższych stawek w UE, a jednocześnie rosły wypłaty odszkodowań ofiarom wypadków. Średnia wypłata za uszkodzenia ciała – jak wskazuje dziennik - oscyluje wokół kilkunastu tysięcy złotych, ale coraz częściej kwoty te sięgają 100 tys. zł.

d2md74i

Dodatkowo KNF zabroniła ubezpieczycielom zaniżania odszkodowań na naprawę aut zniszczonych w wypadkach. To wszystko wpłynęło na tak radykalną podwyżkę cen w ubiegłym roku.

Część ubezpieczycieli liczy na to, że kolejnego wzrostu cen się uda uniknąć. Inni wskazują jednak, że obecny poziom składek OC wciąż nie odzwierciedla w pełni ryzyka związanego z inflacją cen części zamiennych i roszczeń dotyczących zadośćuczynień. Kierowcy zapewne na własnej skórze przekonają się, która opcja w ich przypadku wygra. Wszystko zależy od firmy, w której będą wykupywali polisę.

d2md74i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2md74i