Trwa ładowanie...
d4me7yx

Uciekła z Polski pół wieku temu. Teraz chce odszkodowania za pozostawione działki

Jako Warmiaczka uciekła 50 lat temu do Niemiec. Teraz chce blisko miliona złotych od Skarbu Państwa. Ma to być odszkodowanie za utracone mienie. W sądzie okręgowym w Olsztynie jej pełnomocnik złożył w piątek pozew w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To nie pierwszy przypadek walki o odszkodowanie. Agnes Tawny sprawę już wygrała.
To nie pierwszy przypadek walki o odszkodowanie. Agnes Tawny sprawę już wygrała. (WP.PL)
d4me7yx

Jak poinformował pełnomocnik byłej właścicielki mec. Wojciech Wrzecionkowski, chodzi o rekompensatę za utracone ponad 20-hektarowe gospodarstwo i siedlisko. Zlokalizowane jest w Worytach koło Gietrzwałdu w województwie warmińsko-mazurskim.

Właścicielka musiała je opuścić, gdy wyjeżdżała na stale do RFN. Była ona jedną z wielu Warmiaków, którzy w połowie lat 70. XX wieku wyemigrowali na stałe z Polski.

Nieruchomość przejęło państwo, by następnie odsprzedać je osobom trzecim. Zgodnie z obowiązującym prawem były właściciel nie może ubiegać się o zwrot nieruchomości, gdy została ono sprzedana. Chroni ją bowiem rękojmia wiary księgi wieczystej. Dawny właściciel może jedynie żądać od Skarbu Państwa odszkodowania, będącego rekompensatą za utraconą nieruchomość.

d4me7yx

- Podstawą do ubiegania się o wypłatę odszkodowania jest decyzja wydana przez Ministra Rolnictwa o stwierdzeniu nieważności przejęcia przez Skarb Państwa nieruchomości w Worytach - podał pełnomocnik b. właścicielki.

Co z kolejnymi kamienicami? Szokujące zeznania mieszkańców

Ta sprawa jest jedną z kilku toczących się przed sądami na Warmii i Mazurach, które dotyczą zwrotu mienia albo odszkodowań za nieruchomości pozostawione po wyjeździe do RFN przez tzw. późnych przesiedleńców.

Najgłośniejszą była sprawa Agnes Trawny, która kilka lat temu ubiegała się o zwrot gospodarstwa w Nartach koło Szczytna. Sądy - rejonowy w Szczytnie i okręgowy w Olsztynie - odmówiły jej zwrotu mienia, natomiast Sąd Najwyższy przyznał jej rację i nakazał zwrot gospodarstwa.

autor: Agnieszka Libudzka

d4me7yx

Podziel się opinią

Share
d4me7yx
d4me7yx