Trwa ładowanie...
waluty
13-07-2010 17:42

Udany początek sezonu raportów kwartalnych

Wczoraj po sesji na Wall Street Alcoa opublikowała swoje wyniki kwartalne, czym rozpoczął się sezon publikacji raportów kwartalnych za oceanem. Jako, że spółka podała wyniki lepsze od oczekiwań analityków, początek sezonu można uznać za udany.

Udany początek sezonu raportów kwartalnychŹródło: Xelion. Doradcy Finansowi
d1raq0u
d1raq0u

Potwierdzają to zresztą zwyżki indeksów, które widzieliśmy praktycznie na całym świecie. Wyjątkiem była tutaj Azja, gdzie po rewelacyjnym zeszłym tygodniu przyszedł czas na schłodzenie nastrojów. Na kontynencie europejskim atmosfera była zdecydowanie lepsza i nie popsuła jej decyzja agencji Moody's, która obniżyła rating Portugalii o dwa stopnie do poziomu A1. Podobnie bez echa przeszła publikacja wskaźnika ZEW, która zaskoczyła negatywnie.

Widać inwestorzy postanowili wykorzystać szansę w postaci starej gry Wall Street (wyniki lepsze od prognoz, których poziom odpowiednio ustawiono w celu ich pobicia). Drugim argumentem była udana aukcja 26-tygodniowych bonów greckich na kwotę 1,625 mld euro, na które zgłoszono popyt 3,64 razy większy. Zresztą sam indeks giełdy w Atenach zachowuje się bardzo dobrze od samego początku miesiąca.

W przypadku innych danych warto wspomnieć o polskiej dynamice cen CPI, która wyniosła 2,3 proc. wobec prognoz na poziomie 2,1 proc. Lekkim zaskoczenie, ale już pozytywnym była publikacja salda rachunku bieżącego naszej gospodarki. Deficyt okazał się nieco mniejszy niż prognozowane 0,3 mld euro. Dynamika eksportu i importu pozostaje bardzo wysoka. W przypadku USA deficyt bilansu handlowego okazał się większy od prognoz i to z powodu większego niż oczekiwanego importu dóbr konsumpcyjnych. Widać Amerykanie wracają do dawnych zwyczajów i ciężko będzie wyraźnie zwiększyć eksport, jak tego chce prezydent Obama.

Na rynku walutowym przedpołudniem obowiązywały trendy boczne, które dopiero po wejściu Amerykanów do gry zamieniły się na zwyżkę eurodolara oraz lekkie umocnienie złotego. Nasza waluta zyskiwała zresztą tylko względem dolara, o wzrosty w relacji do waluty wspólnotowej już nie było tak łatwo.

Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

d1raq0u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1raq0u