Trwa ładowanie...

Udział w konferencji Rio+20 przyniósł Polsce wymierne korzyści

Udział Polski w ONZ-owskiej konferencji w sprawie zrównoważonego rozwoju w Rio de Janeiro przyniósł Polsce wymierne korzyści, mimo że jej wyniki nie spełniły wielu oczekiwań - uważa minister środowiska Marcin Korolec.

Udział w konferencji Rio+20 przyniósł Polsce wymierne korzyściŹródło: Jupiterimages
d1scm6l
d1scm6l

W nocy z piątku na sobotę odbyło się oficjalne przyjęcie deklaracji końcowej konferencji Rio+20. Głównym jej punktem jest zobowiązanie do dalszej współpracy na rzecz budowy globalnej, zielonej gospodarki; prawie 200 krajów postanowiło w ciągu 3 lat zdefiniować na nowo cele zrównoważonego rozwoju.

Reprezentujący Polskę na konferencji Korolec podsumowując negocjacje w sprawie końcowego dokumentu, podkreślił, że nie sprostały one skali wyzwań i oczekiwań przedstawicieli rządów oraz organizacji pozarządowych.

- Trudno będzie znaleźć zadowolonych z wyniku spotkania 20 lat po pierwszym Szczycie Ziemi. Nie umniejszamy wagi przyjętych dokumentów, które podkreślają, jak ważny jest rozwój w zgodzie z ochroną środowiska i zielona gospodarka. Ale skala wyzwań, z jakimi każdy z nas mierzy się we współczesnym świecie, jest dużo większa niż środki, które chcemy przeznaczyć na walkę z problemami - ocenił Korolec, cytowany w sobotnim komunikacie resort środowiska.

Jego zdaniem świat stał się bardziej skomplikowany, a możliwość porozumienia - trudniejsza. - Polska przekonywała do większego zaangażowania, ale mamy dosyć bogate doświadczenie w stymulowaniu wzrostu i wiemy, jak trudno pogodzić cele gospodarcze ze środowiskowymi. Ze zrozumieniem przyjmujemy więc wyniki szczytu - powiedział.

d1scm6l

- Pytanie o przyszłość wspólnych globalnych narzędzi do przekierowania rozwoju na zielone tory pozostaje otwarte, a Polska ma w nim istotną rolę do odegrania - dodał minister.

Korolec, który został wiceprzewodniczącym powołanej w Rio Platformy Zielonego Przemysłu, liczy na efekty prac tego gremium. W ramach Platformy mają być rozwiązywane konkretne problemy krajów rozwijających się.

Minister zaznaczył, że przy okazji konferencji w Rio doszło do wielu spotkań z globalnymi partnerami, podczas których prezentowano polskie zielone technologie, polską drogę transformacji ustrojowej i gospodarczej, dzięki której - jak mówił - teraz mamy 20 lat doświadczenia w dążeniu do zielonego wzrostu gospodarczego. - I to są działania, które zaprocentują na pewno - dodał.

Polska na konferencji prezentowała m.in. swoją inicjatywę GreenEVO, polegającą na wsparciu promocji i eksportu polskich zielonych technologii.

d1scm6l

Korolec podkreślił, że Polska przez ostatnie 20 lat zredukowała emisję gazów cieplarnianych o około 30 proc., utrzymując stały wzrost gospodarczy.

Przyjęty dokument końcowy nie jest w pełni satysfakcjonujący dla Unii Europejskiej - zaznaczyło w komunikacie Ministerstwo Środowiska. Jednak przedstawiciele UE podkreślili w Rio, że stanowi ważny krok w kierunku dalszej realizacji agendy zrównoważonego rozwoju. Unia - jak napisano w komunikacie - w pełni popiera deklarację wypracowaną podczas szczytu i wyraża pełną gotować do jej wdrożenia w życie, zamierza się zaangażować w pomoc krajom.

Przy okazji spotkania w Rio de Janeiro minister środowiska promował Warszawę jako kandydata na siedzibę Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund). Warszawa w staraniach o lokalizację tej instytucji ma pięciu konkurentów: Bonn (Niemcy), Mexico City (Meksyk), Windhoek (Namibia), New Sangdo City (Republika Korei) i Genewę (Szwajcaria).

d1scm6l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1scm6l